Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Europos paveldo dienos

Europos paveldo dienų renginius organizuoja  visa Europa. Šie renginiai yra skirti visuomenei, siekiant ją supažindinti su kultūros paveldu. Ypač siekiama sudominti moksleivius bei paskatinti domėtis savo krašto, o taip pat ir visos Europos kultūra, istorija bei kultūros paveldu.

Jau tapo tradicija, kad Kupiškio etnografijos muziejus rengia tokius renginius kupiškėnams.  Rugsėjo 17 dieną Kupiškio bei rajono bendrojo lavinimo mokyklų mokiniai vyko pasižvalgyti po Rokiškio krašto muziejų, įsikūrusį didikų Tyzenhauzų dvare, apžiūrėti Nepriklausomybės aikštę, Šv. apaštalo Evangelisto  Mato bažnyčią bei Rokiškio geležinkelio stotį.  Prie dvaro sutikę mokinius, lydimus pedagogų ir pakvietę į vidų, Rokiškio muziejininkai Lina Daščiorienė, Rasa Mikalajūnienė ir Valius Kazlauskas papasakojo miesto vardo atsiradimo istoriją, kilusią iš medžiotojo Roko, kai jis, čia atvykęs iššaudė daug kiškių, ir sudėjus du žodžius vietovę pradėta vadinti Rokiškiu. Dvaro rūmuose mokiniai susipažino su didikų drabužių ir baldų kolekcija, apžiūrėjo valgomąjį. Aplankė medžio drožėjo Liongino Šepkos darbų ekspoziciją bei visą dvaro aplinką. Rokiškio centre, mokiniai stabtelėjo Nepriklausomybės aikštėje, kurios simbolis - 1931 metais Lietuvos nepriklausomybei pastatytas paminklas (skulptorius Robertas Antinis).  Neogotikinė Rokiškio bažnyčia ekskursijos dalyvius sužavėjo savo krištoliniais skliautais, ažūrine raudonų plytų puošyba, medžio dirbiniais, vitražais ir bronzinėmis skulptūromis, bronziniu paauksuotu altoriumi ir labiausiai – po presbiterija įrengta fundatorių kripta, kurioje ilsisi kunigaikščiai Krošinskiai, grafai Tyzenhauzai ir Pšezdeckiai.

                      Rugsėjo 18 dieną moksleiviai klausėsi kupiškėnų gidų Andriaus Kleniausko, Kazio Stančiko ir  Nijolės Puzelienės pasakojimų apie senąją Kupiškio praeitį, sustodami ties žymesnėmis miesto vietomis: Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia, Kupiškio etnografijos muziejumi, valsčiaus namais, buvusiu kalėjimu, Nochemo Šmidto malūnu, Laisvamanių  kapinėmis, Lauryno-Gucevičiaus aikšte, buvusia, Sinagoga ir kitais objektais.  Po pažintinės ekskursijos, moksleiviai rinkosi Kupiškio kultūros centro vitražų salėje, kur vyko moksleivių surinktų fotografijų (su kultūros paveldo objektais ar atskiromis jų detalėmis) parodos „Sėlių krašto XX a. pradžios įvairiapusis kultūros paveldas“  pristatymas. Vėliau visos renginio dalyvių komandos dalyvavo viktorinoje „Kupiškio miesto labirintai“, kurios tikslas buvo įtvirtinti ekskursijos metu įgytas žinias. Kiekviena komanda iš pradžių turėjo originaliai prisistatyti. Po prisistatymo visos komandos, stebint akylai komisijai, atsakinėjo į istoriko Aurimo Martinkos klausimus. Atsakę į juos teisingai, emocijų neslėpė ne tik mokiniai, bet ir juos ruošę mokytojai.  Susumavus viktorinos rezultatus daugiausia taškų pelnė Kupiškio rajono Subačiaus gimnazijos mokiniai, kuriems pasiruošti padėjo ir juos konsultavo mokytoja Rimutė Nekrašinskienė.

Istorinį palikimą kone  kasdien gali išvysti kiekvienas iš mūsų. Tačiau, kad jis netaptų vien tik fiziškai apčiuopiamas pavidalas, būtina jį aktualizuoti, plėsti žmonių ratą, kuriems žinios apie jų artimą aplinką taptų suprantamos ir svarbios.

Tikimės, jog šis renginys leido ne tik pažvelgti į  svarbiausius Rokiškio ir Kupiškio miestų kultūros paveldo objektus, bet ir nors žingsneliu arčiau prieiti prie istorinio palikimo, susipažįstant su jo kilme; o galbūt kažkas atrado net artimas asmenines sąsajas.

 paveldo

paveldo 1

paveldo 2

paveldo 3