Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Kupiškio rajono ikimokyklinių ugdymo įstaigų ugdytinių kūrybinių darbų paroda „Užgavėnių šėlsmas“

IMGP7527Užgavėnės, viena unikaliausių Lietuvos švenčių. Tai vienintelė ženkli žemdirbių kalendorinė šventė, nepatekusi į bažnytinį Grigaliaus kalendorių. Krikščioniškosios apeiginės tradicijos požiūriu Užgavėnės – tik eilinis antradienis prieš prasidedantį didįjį Gavėnios pasninką. Tačiau žemdirbiams Užgavėnės turėjo visus didelės (metinės) šventės bruožus. Tai viena linksmiausių ir labiausiai laukiamų švenčių.

Svarbiausias Užgavėnių šventės akcentas – persirengti neįprastais drabužiais, veidą paslėpti po kauke. Kiekvienam reikėjo išradingumo, kad atkreiptų dėmesį ir būtų už kitus juokingesnis. Kaukėmis rūpinosi iš anksto, o jei nesuspėdavo, tai bent miške aptiktą tinkamą medžio ar žievės gabalą susidžiovindavo. Kaukes dar darydavo iš seno kailio, o vėlesniais laikais iš popieriaus.

Pagal tematiką pagrindinės Užgavėnių kaukės skiriamos į zoomorfines ir antropomorfines. Tačiau svarbiausieji kaukių pavidalai buvo iš kasdienės aplinkos. Dažniausiai kaukės turėdavo seno, negražaus žmogaus bruožų – buvo išryškinama nosis, iškreipiama bedantė burna, asimetriškos akys. Vienos kaukės būdavo išraiškingesnės, su didelėmis kumpomis nosimis, kitos visai be jų. Kokios bebūtų Užgavėnių kaukės baisios, visos šypsosi.   

Visi dalyvavę ikimokyklinio ugdymo įstaigų projekte „Užgavėnių šėlsmas“ kūrė kaukes, piešė Užgavėnių personažus,  prisiminė ar išmoko  liaudies dainas ir šokius. Parodoje eksponuojami visų Kupiškio rajono ikimokyklinių ugdymo įstaigų ugdytinių kūrybiniai darbai.                                                            

Kviečiame pasigrožėti renginių akimirkomis ir vaikų sukurtais darbeliais! 

Fotografijoje esančio darbo autorė Daina Galdikaitė 4 m. ir mama Eglė Varnytė, Kupiškio mokykla „Varpelis“ 

Paroda eksponuojama Kupiškio etnografijos muziejaus edukacinėje klasėje 2017.03.06 – 2017.03.24 d.