Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Fotografijų paroda „Balys Sruoga – aktorės Unės Babickaitės bendražygis“

B. Sruoga. Alps 1928 m. 21 x 30Baibokai – rašytojo Balio Sruogos tėviškė. Vos už 20 kilometrų nuo Biržų, nuo pagrindinio kelio Biržai – Vabalninkas, pasislėpusi medžių pataluose ir savęs link paklojusi lėtai vingiuojantį vieškelį. Tas netiesus vieškelis ne šiaip sau nuvingiuoja – tai gyvenimo, istorijos, likimo posūkiai ir duobės.

Šiemet, vasario 2 dieną, poetui ir dramaturgui, prozininkui, teatrologui, literatūros tyrinėtojui, vertėjui, publicistui, kritikui, Kauno ir Vilniaus universitetų profesoriui Baliui Sruogai (1896–1947) sukako 121 metai. Jis - vienas žymiausių istorinių dramų kūrėjų lietuvių literatūroje (jų sukūrė 15), rašė mokslinius darbus-studijas, straipsnius (iš viso apie 500), išvertė daugiau kaip 40 užsienio autorių į lietuvių kalbą.

Balio Sruogos neilgi 51-eri gyvenimo metai talpina savyje labai daug – juose tiek daug būta meilės ir kančios, kūrybos ir jos teikiamo džiaugsmo. Rašytojas viską patyrė anksti. 

Aktorę  U. Babickaitę  ir B. Sruogą siejo ilgametė draugystė.  Poetas Uršulę skatino siekti ne tik vaidybos mokslų, bet ir pakrikštijo nauju vardu „Unė“, privertė įstoti į Peterburgo Imperatoriškąją konservatoriją. Mokslai čia jai trūko nepilnus metus, bet paskatino Unę rimtai užsiimti teatro menais.

Filosofijos daktaras, maištininkas, kūrėjas, publicistas – toks B.Sruogos portretas. Jis visų pirma individualistas, savo apranga, elgesiu stengęsis išsiskirti iš aplinkos.  Tai ypač matoma nuotraukose, kur poetas teatrališkai pozuoja, dažnai improvizuodamas  savo herojus. Rašytojas, kurio gyvenimo ir meno  principas buvo originalumas, sąmoningai kūrė savąjį mitą.

Kūrėjas nepasidavė madų vėjams,  nesitaikstė su publikos norais, suvokė savo kūrybinių ieškojimų svarbą ir reikšmę.

Fotografijose atsispindi gyvoji istorija. Žvelgiant į jas, galima persikelti ir į rašytojo gyventą laiką.

Parodoje panaudotos Maironio lietuvių literatūros muziejaus sukauptos nuotraukos.

Paroda eksponuojama  buvusioje Virbališkių mokykloje 2017 m. balandžio 3 d. - gegužės 31 d.