Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Dailininkės M. Katiliūtės kūrybos darbų paroda "Menas-gyvenimo šviesa"

Marc Katilit. Autoportretas su berete. 1932-37. Drob aliejus 565x425Marcė Katiliūtė  gimė 1912 m. balandžio 24 d. IvoškiuoseJoniškio raj. Ji žinoma tarpukrio nepriklausomos Lietuvos grafikė, tapytoja, knygų iliustratorė.

19291935 m. Kauno meno mokykloje studijavo grafiką, o nuo ketvirtojo kurso – dar ir tapybą1937 m. dirbo konservatore M. K. Čiurlionio meno muziejuje Kaune. Gyveno iš atsitiktinių užsakymų, dirbo Palangos progimnazijos mokytoja.

Jautrios sielos menininkė 1937 m. balandžio 5 d.  savo valia pasitraukė iš gyvenimo, nesulaukusi nė 25 metų. Šiandien sunku pasakyti, kas nulėmė tokį desperatišką jos žingsnį: valdžios sprendimas neskirti stipendijos studijoms Prancūzijoje, skeptiškas visuomenės požiūris į moteris menininkes ar nelaiminga meilė.

Palaidota Petrašiūnų kapinėse1972 m. pastatytas antkapinis paminklas (skulpt. Juozas Kėdainis). 

Žinant nepaprastą Marcės Katiliūtės atsidavimą darbui, nestebina ankstyva jos, kaip menininkės, branda ir nemažas kūrybinis palikimas. Dailininkė paliko apie 500 darbų: lino raižinių, eskizų, piešinių, paveikslų. Sukūrė iliustracijų knygoms: V. Tamulaičio „Kiškelio užrašai“, Petro Cvirkos „Napalys bailys“ (1936 m.), Ievos Simonaitytės „Aukštujų Šimonių likimas“ (1936 m.) ir kt. Vertingiausi kūriniai: lino raižiniai „Motina“ (1935 m.), „Ties medžiu“, „Urtė“ (1936 m.), „Bulves skuta“, „Autoportretas“ ir kt.

Didžiąją Katiliūtės kūrybinio palikimo dalį sudaro eskizai ir piešiniai, tačiau trumpą jos kūrybą vainikavo grafika – ji buvo viena rimčiausių ir produktyviausių tarpukario Lietuvos jaunųjų kūrėjų.

Per nepilnus dvejus savarankiško darbo metus dailininkė dalyvavo penkiose parodose Kaune. Jos darbai liudijo vaisingas pastangas atsisakyti statiško vaizdavimo būdo, raižiniuose pastebimas veržlus judesys, minties, nuotaikų kaita. 1937 m. Katiliūtės kūriniai buvo eksponuoti Rygoje ir Taline. Dailės kritikai juos įvertino teigiamai. Dailininkės raižiniai 1937 m. Paryžiuje vykusioje pasaulinėje parodoje „Meno ir technikos vieta šiuolaikiniame gyvenime“ apdovanoti aukso medaliu.

1940 m. Kaune buvo surengta personalinė M. Katiliūtės darbų paroda, kurią organizavo dailininkė Veronika Šleivytė.

Tuoj po mirties Marcė Katiliūtė buvo pripažinta kaip talentinga grafikė. Svari jos kūrybos sritis – knygų iliustravimas. Meniškai išraiškingi buvo ir pirmieji Katiliūtės plakatai ar jų eskizai, bet jų išliko nedaug.

Parodoje eksponuojami 28 dailininkės Marcės Katiliūtės kūrybos darbai atvežti iš M. K. Čiurlionio dailės muziejaus.

Paroda eksponuojama  gegužės 16 d. - birželio 30 d. V. Šleivytės paveikslų galerijoje