Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Jono Grigalionio medžio drožybos paroda "Kai medis prabyla"

J. Grigalionis 1Jonas Grigalionis gimė 1934 m. Titkonių kaime, Pasvalio r. Dabar gyvena Šepetos k., Kupiškio raj. Mokytojų Jono ir Adelės Grigalionių gyvenimo veiklos šaknys tvirtai įaugo Kupiškio žemėje. Parodos autoriaus gyvenimo posūkis į Šepetą sutapo su aštuonmetės (šiuo metu ji yra pagrindinė) mokyklos atidarymu ir paskyrimu jai vadovauti. Mokyklai vadovauti teko 27 metus (1969 - 1996). Kurti iš medžio pradėjo dėstydamas technologijas mokykloje.

2016 m. jis parašė knygą "Šeimos pėdsakai", kurioje rašo: "...Sekančių kartų pasiekimai remiasi jau turimomis praėjusių kartų geriausiomis idėjomis ir darbais. Reiškia, jau ne tik patiriame, bet kai ką ir išmokstame iš savo protėvių... Aš, rinkdamas medžiagą šiai knygai, turėjau tikslą - aprašyti savo - Grigalionių  - šeimą iš Pasvalio rajono, Titkonių kaimo, kuri čia gyveno prieš mūsų būvimą. Ji čia gyvena dabar. Jei ne ji, tai jos atžalos gyvens dar ilgai. Gal tai nebus Grigalioniai, bet jų šaknys yra čia. Noriu aprašyti dar ir tam, kad mūsų palikuonys, jei ne pasimokytų iš jos, tai nors palygintų, ką mes padarėme ir ką jie padarė ar dar padarys, kokį  paliks pėdsaką po savęs".

Kūrėjas prisipažino, kad niekada nenustygo vietoje - visą laiką jį domino naujovės, o bet kokį darbą stengėsi atlikti sąžiningai ir kruopščiai. Jo hobis - medžio drožyba. Vaikystėje rinko degtukų dėžučių etiketes, vėliau - ženkliukus, o dabar atgaivą randa iš medžio drožinėdamas šaukštus, druskines, ažūrines lėkštes, rankšluostines, saulutes bei tapydamas paveikslus. Ant knygos viršelio "Šeimos pėdsakai" puikuojasi iš atminties Jono Grigalionio nutapyta senoji Grigalionių sodyba, kurios šiandien net pėdsakų nelikę. Jis yra išdrožęs ir savo gyvenimo istoriją. Nagingo drožėjo sukurti medžio dirbiniai buvo eksponuojami Šepetoje, Kupiškyje ir Vilniuje surengtose parodose.

Tai nepaprasto darbštumo žmogus. Jis kuria iš savęs. Dirbiniams naudoja beržo, liepos, uosio, drebulės medieną, o kartais ir fanierą. Sunku jau ir suskaičiuoti kiek jų išdrožta . Su mokytojo kurtais medinukais augdami žaidė du sūnūs ir dukra, 5 anūkai, juos rankose laikė ir 4 proanūkiai. Drožėjo darbai dažniausiai yra išdovanojami giminaičiams, draugams, kaimynams.

Parodoje eksponuojama daugiau nei 100 įvairių medžio darbų: rankšluostinės, šaukštai, žaislai, muzikos instrumentai, dekoratyvinės lėkštės, žvakidės, vazelės ir kiti drožiniai.

Drožėjas nuolat triūsdamas kuria grožį sau ir kitiems... Lauksime naujų kūrybos darbų. 

Paroda eksponuojama Laukminiškių kaimo muziejuje iki 2017 m. gruodžio 31 d. 

Nuotraukoje Jono Grigalionio medžio drožinys. Titkoniai.