Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Genovaitės Matiukienės medžio dirbinių paroda „Kaimo sodybos“

matiukSenojo Lietuvos kaimo sodybų maketai sukonstruoti iš ornamentuotų medžio lentelių, papuošti kriauklėmis ir akmenukais. Parodos autorė Genovaitė Matiukienė gimė Panemunėlyje, Rokiškio rajone. Autentiškų sodybų atgaivinimas meno darbuose jai tapo užsiėmimu, teikiančiu atgaivą bei ramybę, prasiblaškymu nuo širdį slegiančių minčių. Gyvenimo išbandymai ir netektys lėmė, kad G. Matiukienė atrado savo pomėgį ir talentą.

Lemtinga tapo išvyka prie ežero, kur draugės sūnus pririnko daug mažų kriauklyčių. „Atsisėdau ir pradėjau jas dėlioti, nežinodama, kodėl taip darau. Netikėtai matau – paveikslėlis“, – tai ir buvo pirmasis moters darbas, sukurtas beveik prieš 30 metų. Autorė iki tol niekada neužsiėmė jokiais rankdarbiais. Su vyru 35 metus gyveno prie Duokiškio, vyras dirbo eiguliu, ji – miško darbininke. Augino du sūnus, tad darbų ir rūpesčių užteko, bet kūrybos ir talento gyslelę, matyt, buvo paveldėjusi iš tėvo – nagingo ir talentingo staliaus.

G. Matiukienės rankose atgyja ne tik medis, bet ir kriauklės, kedro riešutai, kankorėžiai ar slyvų kauliukai. Apdailai naudoja įvairias medžiagas, surinktas iš gamtos. Iš šių medžiagų gimsta įspūdingi dirbiniai. Visas savo sodybas gamina paprasto peiliuko pagalba ir klijais. Pirmųjų darbų moteris jau nebeturi, jie padovanoti ar išdalinti. Savo kūrinius pradėjo kaupti sūnaus dėka. Kiekvieną darbą nufotografuoja, o nuotraukas deda į albumą, kad liktų prisiminimas. Pirmieji darbai buvo kryžiai, koplytėlės, o prieš 12 metų sukurtas pirmasis sodybos maketas. Genovaitės Matiukienės namai – lyg muziejus, jos darbais stebisi ir užsienio šalių turistai. Meno dirbinių ieškotojai ir supirkėjai iš Prancūzijos bei Italijos, pamatę moters kūrinius, neteko žado.

matiuk3Daug metų G. Matiukienės darbai niekur nebuvo rodomi. Dabar jie keliauja į parodas Lietuvoje. Žmonės gali pasigrožėti nepaprastai kruopščiai pagamintais maketais. Kas žino, gal po daugybės metų mūsų vaikai ar anūkai senojo kaimo vaizdus galės pamatyti tik tokiuose senojo Lietuvos kaimo sodybų maketuose. Kad ir kaip būtų gaila, bet kaimai, kaimo sodybos nyksta...

Paroda eksponuojama A. Petrausko muziejuje nuo šių metų lapkričio 19 d. iki 2019 m. sausio 31 d.