Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

PANEVĖŽIO MOKSLEIVIŲ NAMŲ MOKINIŲ DARBŲ PARODA “Šiaudo ir molio draugystė”

APIE MUS

Panevėžio moksleivių namai (iki 2004 – ųjų užmokyklinės veiklos centras) įkurti 1992 metais, sujungus moksleivių laisvalaikio klubus, jaunųjų turistų ir technikos stotis.

Tai neformalaus švietimo įstaiga, sudaranti sąlygas vaikų ir jaunuolių saviraiškai bei saviugdai, turiningam laisvalaikiui

Moksleivių namuose įžvelgiami ir plėtojami kiekvieno vaiko kūrybiniai gebėjimai. Čia puoselėjamas įgimtas vaikų smalsumas, skatinama vaizduotė. Mokykla sudaro sąlygas mokiniams mokytis sumanumo ir išradingumo vieniems iš kitų, dalytis tarpusavyje išmone, fantazijomis ir įžvalgomis.

Mokykla ugdo kūrybinį mokinių gebėjimą suprasti grožį ir juo džiaugtis. Ji sudaro sąlygas kiekvienam asmeniui plėtoti įvairios meninės kūrybos galias, patirti kūrybos sunkumus ir džiaugsmą. Ugdomas mokinių gebėjimas vertinti kitų kūrybos pasiekimus ir jais džiaugtis.

Panevėžio moksleivių namuose veikia 25 įvairaus pobūdžio būreliai, grupės, studijos. Mokykloje dirba būrys talentingų mokytojų, kurie sugeba mokinius įkvėpti kūrybiniams ieškojimams.

APIE PARODĄ 

Tai keramikos ir pynimo būrelių mokinių darbų paroda.

Moksleiviu namaiNors ir nedidelė ši parodėlė, bet ir iš keletos darbelių galima matyti, kuo užimti ir ko išmokomi vaikai šiuose būreliuose.

Keramikos būreliuose mokiniai supažindinami su keramikos amatu, šio amato atsiradimo istorija. Čia vaikai susidraugauja su moliu, sužino apie jo plastines savybes. Susipažįsta su keramikos dirbinių ypatumais, įvairiais lipdymo būdais, išmoksta dekoruoti molio dirbinius glazūromis ir akrilo dažais. Šioje parodėlėje būtent ir atsispindi įvairūs lipdymo būdai bei formos.

Pynimo būrelį lankantys vaikai supažindinami su vienu iš seniausių lietuvių amatų – pynimu iš vytelių, šiaudų. Šiaudą, kaip ir molį reikia pamilti, prisijaukinti jį, susidraugauti su juo. Tik tada, jis paklūsta vaikiškom rankom ir leidžia save atskleisti visu grožiu.

Šios parodos darbeliams, paveikslams iš lygintų šiaudų, buvo naudojami rugių, avižų ir kviečių šiaudai. Vieni darbai buvo gaminami iš lygintų šiaudų, kiti iš apvalių šiaudo vamzdelių.

Norint panaudoti šiaudą kiek galima įvairiau, jį reikia rinkti ne vienu laiku. Tuos, kuriuos lyginsime, iš kurių pinsime – reikia rinkti dar prieš javų žydėjimą. Jei žadame verti ,,sodus” – toks šiaudas turi būti surinktas dar javams bręstant.

Moksleiviu namai 5Neužtenka vien žinių, norint mėgautis darbeliais iš šiaudų. Reikalingas laikas ir kantrybė. Ilgas šiaudo paruošimo kelias – jie džiovinami, kapojami, rūšiuojami, mirkomi, perpjaunami išilgai, vėl išskleidžiami apdžiūti. Ir tik tada lyginami.

Klijuojant paveikslą, pirmiausia popieriaus lape nusipiešiamos norimos paveikslo formos. Jos iškerpamos. Tada imami lyginti šiaudai ir klijuojami ant popierinės formos taip, kad šiaudų galai truputį išlįstu pro formos kraštus. Apklijavus visą formą šiaudais, šiaudų galai kruopščiai apkerpami pagal popierinę formą. Taip paruoštos ir iškirptos detalės klijuojamos į numatytą paveikslo vietą. Štai ir norimas paveikslas!

Šioje parodoje kiekvienas mokinių sukurtas kūrinys, atliktas darbas yra kitoks, nes kitoks yra ir pats vaikas.

Tad pasinerkime į paslaptingą, mielą, jaukų ir spalvingą vaikų pasaulį…

Moksleivių namų renginių organizatorė

Rasa Adinavičienė

Paroda eksponuojama A. Petrausko muziejuje nuo šių metų vasario 20 d. iki balandžio 30 d.