Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Rankdarbių paroda ,, Mūs močiutės auksarankės... “

IMG 20190508_134930Rankdarbių tradicija ateina iš prosenelių, kai gerbė liną, pačių užaugintą ir „iškankintą“, avių vilnas. Mergaitės buvo pratinamos dirbti nuo pat mažens. Net ganydamos gyvulius nešėsi vąšelį, kad galėtų nerti karbatkas, pynė juostas. Draugė pas draugę eidavo svečiuotis su siuviniu ar mezginiu. Buvo dalinamasi audimo ar mezgimo raštais. Tada galiojo nerašyta taisyklė, kad visos moterys turi mokėti šiuos darbus, o labiausiai buvo vertinamos ir gerbiamos tos, kurios juos atlikdavo tvarkingai, kruopščiai sugebėjo skoningai pritaikyti puošybos elementus.

Ruošiant parodą buvo peržiūrėtos kraičių skrynios, pakelti Virbališkių kaimo moterų rankdarbiai. Joje eksponuojami Kazimieros Danutės Sokienės , Liucijos Vilkaitės, Elvyros Rasiulytės- Augulienės , Onos Augulytės- Vilkienės, Marijos Augulytės, Laimos Čejauskienės, Rimos Sokaitės- Baikauskienės, Irenos Kukenytės- Mažeikienės rankdarbiai. Darbams dažniausiai naudojami natūralių pluoštų vilnoniai, medvilniniai, lininiai siūlai.

Kazimieros Danutės Sokienės ir Liucijos Vilkaitės kraičių skrynioje sukaupti giminės moterų (E. Rasiulytės- Augulienės , O. Augulytės- Vilkienės, M. Augulytės) rankdarbiai mena senojo kaimo gyvenimą, žmonių buitį, tradicijas ir papročius. Seserys Danutė ir Liucija nuo vaikystės labai mėgsta skirti laiką rankdarbiams – mezgimui, siuvinėjimui, nėrimui. Aplinka padarė nemažą įtaką formuojant seserų skonį, supratimą apie tikras vertybes ir pigų kičą. Gražiausieji raštai atrasti liaudies kūrėjų kraičio skryniose, juostų pynėse, audinių rietimuose.

Spalvingi , žaismingi Laimos Čejauskienės rankdarbiai - žaislai, servetėlės, staltiesėlės - patraukia parodos lankytojo akį. Kūrybinga moteris dar jaunystėje pamėgo rankdarbius ir džiugina savo artimuosius bei kolegas gražiais darbais.

 Savo rankdarbius parodai pateikė ir Irena-Kukenytė Mažeikienė ( gimusi Braskuškio kaime, esančiame netoli Virbališkių, dabar gyvenanti Kupiškyje ) bei Aukštupėnuose gyvenanti Rima Sokaitė- Baikauskienė. Abi moterys rankdarbius pamilo vaikystėje ir dabar laisvalikio neleidžia veltui.

 Rankdarbiai Irenai visad buvo atgaiva, savęs išraiška ir nuolatinis ieškojimas. Ji mezgė, nėrė drabužius ar puošmenas buičiai. Kilo vis naujos idėjos, kurios išsiliejo gražiais raštais, spalvomis. Namuose turi sukaupusi daug rankdarbių. Dabar ji labiausiai mėgsta siuvinėti paveikslus.

Rimos Sokaits Baikauskiens nerti aislai Vilna 2018 mRimos Sokaitės- Baikauskienės darbai pirmą kartą atkelivo į parodą. Pirmas didesnis mezginys buvo megztinis, iš kurio mama siuvėja padarė striukę - įsiuvo pašiltinimą, pamušalą. Vėliau nusimezgė stilingų megztinių, suknelių. Išėjusi į pensiją, susidomėjo žaislų nėrimu. Internete dažnai pasigrožėdavo nertais žaislais. Labai patiko. Ji pati susiranda kokį nors interneto puslapį su aprašymais kaip nerti ir imasi naujo darbo. Nertų žaisliukų nuotraukomis dalinasi ir internete, facebook puslapyje “Rori”. Svarbiausi užsakovai – anūkai. Jie padeda orientuotis kokie žaisliukai labiausiai džiugina vaikus. Pasitelkusi vašelį ir fantaziją iš siūlų kamuoliukų kuria draugus vaikams. Maži herojai - geriausi draugai.

Kviečiame pasigrožėti auksarankių moterų austais, siuvinėtais, nertais, megztais rankdarbiais. Parodą organizuoja Laukminiškių kaimo muziejus kartu su Virbališkių skaitytojų aptarnavimo punktu.

Paroda eksponuojama Virbališkių buv. mokykloje iki gegužės 31 d.,

Laukminiškių kaimo muziejuje – nuo birželio 1 d. iki liepos 30 d.