Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Veronikos Šleivytės kūrybą galės išvysti meno mylėtojai iš viso pasaulio

Dauguma Kupiškio etnografijos muziejuje saugomų dailininkės, tapytojos, grafikės, fotografės Veronikos Šleivytės (1906-1998) stiklinių ir celuloidinių negatyvų bei fotografijų atgims iš naujo – įgyvendinus projektą „Europeana Photography“. Muziejuje sukaupta daugiau kaip 500 stiklinių ir kiek daugiau celuloidinių V. Šleivytės negatyvų, tad Aukštaitijos menininkės darbus netrukus turės galimybę išvysti visas pasaulis.

2012 m. birželio 12 d. Kupiškio etnografijos muziejus, veikiantis pagal Kupiškio etnografijos muziejaus statutą ir atstovaujamas direktorės Violetos Aleknienės, ir Lietuvos dailės muziejus, veikiantis pagal LDM statutą, atstovaujamas Lietuvos dailės muziejaus direktoriaus Romualdo Budrio, sudarė bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią 2012–2015 m. bus įgyvendinamas tarptautinis projektas „EuropeanaPhotography“ (European ancient photographic vintage repositories of digitized pictures of historical quality).

Šis projektas skirtas skaitmeninti senąsias fotografijas, sukurtas 1839–1939 m., ir informaciją apie jas (metaduomenis ir su jais susietus sklaidai skirtus skaitmeninius vaizdus) pateikti į bendrą Europos kultūros paveldo portalą „Europeana“.

Iš Kupiškio rajono kilusios V. Šleivytės dailės palikimą galima skirti į dvi dalis. Pirmoji – tai tarpukario ir pokario metais kurti grafikos darbai, kuriuose menininkė realistiškai vaizdavo valstiečių gyvenimą, pabrėždama jų skurdą.

Palikusi darbą mokykloje, V. Šleivytė atsidėjo vien tapybai pastelės technika. Tapybos turinys buvo visiškai kitoks: lyriški Lietuvos peizažai, daugybė gėlių puokščių ir natiurmortų – jos gimtadienių dovanos.

Taigi, V. Šleivytė buvo dailininkė, tačiau, tyrinėjant šios menininkės nuotraukų archyvą, tampa akivaizdu, kad fotografija jai buvo svarbi, o pirmiausia ji buvo pačios menininkės ir jos artimųjų gyvenimo fiksavimo priemonė.

Lietuvos dailininkų sąjungai pildytos anketos „Forma Nr. 1“ grafoje „specialybė“ V. Šleivytė užrašė: „grafikė-tapytoja“ ir nieko – apie fotografiją. Fotografijos ji nemini ir dviejose žinomose autobiografijose.

Tai, kad ji tikrai fotografavo, liudija didžiulis fotografijų ir negatyvų archyvas bei išlikęs jos fotoaparatas. V. Šleivytė fotografavo daug ir nuolat: savo šeimą, draugus, keliones, mokinių darbus, dailės ir fotografijos parodas, vestuves, laidotuves, susibūrimus, Kauną. Darė daugybę didelių grupinių nuotraukų ir reprodukavo savo kūrinius.

Taip pat dailininkė 1933 m. dalyvavo pirmojoje Lietuvos fotomėgėjų sąjungos parodoje Kaune, Žemės ūkio rūmų salėje, ir ten jos fotografija „Prie jūros“, surinkusi 153 balsus, užėmė VIII vietą. Jos fotografijos pateko ir į spaudą: nuotrauka „Į bernelių mišias“ išspausdinta žurnale „Naujoji Romuva“ (1938 m., Nr. 51–52), o fotografija „Keramikos parodoj“ puošia 1933 m. „Fotomėgėjo“ 26 puslapį. Galima teigti, kad V. Šleivytės fotografinis palikimas ne mažiau svarbus nei jos dailės kūriniai.

Lietuvos dailės muziejus yra oficialus projekto „EuropeanaPhotography“ partneris ir kartu projekto koordinatorius Lietuvoje. Jis organizuoja senųjų fotografijų skaitmeninimą Lietuvos muziejuose. Muziejai per 3 projekto įgyvendinimo metus (2012–2015) „Europeanai“ planuoja pateikti duomenis apie 20 tūkst. Lietuvos muziejuose saugomų senųjų nuotraukų ir negatyvų.

EuropeanaPhotography“ projektas jau prasidėjo. Jame dalyvauti panoro apie 30 Lietuvos muziejų. Dalis muziejų jau skaitmenina į projektą numatytas įtraukti vertingas senąsias nuotraukas, pradeda rengti jų aprašus.

Daugiau informacijos:

http://www.emuziejai.lt/tarptautinis/EuropeanaPhotography_projektas.html

http://www.europeana-photography.eu/

Kęstutis Damkus, Kupiškio etnografijos muziejaus specialistas.

Logo Europ Photography 200

 

Parengta pagal projekto koordinatės Lietuvoje Giedrės Asin Marco pranešimus spaudai ir dr. Agnės Narušytės straipsnį, „Veronikos Šleivytės gyvenimas fotografijose“, publikuotą kataloge „Veronikos Šleivytės gyvenimo bruožai“ (Kupiškio etnografijos muziejus, 2007 m., Panevėžys).