Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Articles

Metalo plastika brolių kūryboje

jurgos1Karaliūniškio  kaime Kupiškio rajone devynių vaikų šeimoje užaugo du broliai - skulptorius, Vilniaus Dailės akademijos profesorius Juozas (1915 - 1998) ir liaudies meistras, kalvis Bronius (1919 - 1998) Kėdainiai.

Glaudus kūrybinis ir artimas ryšys brolius lydėjo visą gyvenimą. Nors vienas buvo kalvis, savamokslis, kitas - profesorius, tačiau kūrybos akstinas ir meistrystė visuomet juos jungė. Ne veltui jie vienas kitam neretai pagelbėdavo ne tik konsultacijomis, nuomonėmis (neretai netgi pasiginčydavo), tačiau nagingo kalvio Broniaus kaltais įrankiais  skulptūras kūrė ir Juozo Kėdainio kolegos. Taip pat šių darbščių, kūrybingų brolių rankose gimė ne vienas bendras kūrybinis projektas. Bendra brolių kūryba prasidėjo Antrojo pasaulinio karo metu, kada broliai ėmė kartu kurti paminklą ir antkapį  iš geležies vienam apie 1934 m. pasitraukusiam iš gyvenimo mokiniui. Šių brolių kūrybinis bendradarbiavimas truko visą gyvenimą.

Neretai brolių kūryba vyko Juozui piešiant  eskizus, lipdant  įvairius projektus iš plastilino, vielos ar kitų  medžiagų ir perduodant broliui įgyvendinti juos geležyje. Broliai kartu sukūrė ne vieną žvakidę, kryžių, saulutę, žibintą, pasakų personažą ar kitą buitį puošiantį objektą. Broniui pradėjus dirbti Šepetos Durpių fabrike kalviu, atsirado didesnės realizavimo galimybės, ir Kėdainiai tuo metu sukūrė reljefus Panevėžio dramos teatrui, grotas langams ir vartus Vilniaus universiteto jubiliejaus proga.

Broliai bendraudavo laiškais, susitikdavo Vilniuje, Kaune, Šepetoje ar Karaliūniškyje. Kurdavo ir kartu, ir atskirai. Vienas kitą nuolat palaikė, skatino, stiprino toliau kurti, tobulėti, džiaugėsi vienas kito sėkme.

Brolių bendrystė, tarpusavio kūrybiniai ir dvasiniai santykiai, bendravimas, trukęs visą gyvenimą buvo išskirtiniai. Paradoksalu tai, kad abu broliai mirė tų pačių 1998 m. metų rudenį: pirmas išėjo Juozas, o po poros savaičių, tarsi negalėdamas gyventi be brolio, ir Bronius.

Šioje parodos ekspozicinėje erdvėje išdėstyti lengvi, ažūriniai kryžiai, metalo plastikos skulptūros, saulutės, žvakidės iš muziejaus fondų atskleidžia brolių kūrybinę bendrystę, jų tarpusavio stiprų ir artimą ryšį, santykių harmoniją neišskiriant nei vienos iš jų asmenybės.

Paroda eksponuojama nuo 2017 m. lapkričio 13 d. iki gruodžio 12 d. Kupiškio etnografijos muziejuje.