Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Rokiškio ir Kupiškio rajonų tautodailininkų tapybos ir karpinių kūrybos darbų pleneras "Adomynės dvaro labirintai"

2016 m. birželio 25 – 30 d. Adomynės dvare vyko Rokiškio ir Kupiškio rajonų tautodailininkų tapybos ir karpinių kūrybos darbų pleneras „Adomynės dvaro labirintai“. Projekto iniciatorė LTS Panevėžio bendrijos, Kupiškio skyriaus, liaudies meno studijos „Židinys“ pirmininkė Virginija Jurevičienė. Partneriai: Rokiškio raj. tautodailininkų skyrius, Kupiškio etnografijos muziejus ir direktorė V. Aleknienė, Adomynės bendruomenė ir bendruomenės pirmininkė V. Pakalniškienė, ūkininkas E. Černius, Adomynės laisvalaikio centro vadovė R. Lapienienė. Plenere dalyvavo tautodailininkai: G. Kolosovienė, B. Dudėnienė, L. Jegorova, I. Stasikėlienė, K. Preidžius, A. Blažys, I. Vapšienė, V. Kaulakienė. V. Jasinskas ir V. Jurevičienė. Ir Adomynės gyventojai.

IMGP4384

Nuotraukoje centre projekto iniciatorė V. Jurevičienė, iš dešinės tautodailininkai.

Lietuvos muziejų asociacija 2016 m. Muziejų keliui pasirinko temą „Dvarų kultūros atspindžiai“. Tikslas – leisti visuomenei atskleisti muziejų saugomas vertybes, iš dvarų, jų statinių, istorinių parkų pažvelgti į Europos kultūros formą, kuri Lietuvoje egzistavo ypatingai gausiais estetiniais pavidalais, šalia etninės (tradicinės) baltų kultūros. 

IMGP4362

Nuotraukoje projekto rezultatai, tautodailininkų darbai.

Rokiškio ir Kupiškio rajonų tautodailininkų pleneras „Adomynės dvaro labirintai“ buvo antras muziejų kelio ciklo renginys. Kodėl muziejininkai ir tautodailininkai pasirinko šią vietą? Pirmiausia todėl, kad Adomynės medinis dvaras su ypatingai gražiai sutvarkytu kraštovaizdžiu yra vienintelis rajone. Antra, kad 2016 m. yra bendruomenių metai. Šiame kultūros paveldo pastate yra įsikūręs miestelio bendruomenės centras, biblioteka, medicinos punktas, kultūros centro padalinys. Bendruomenės nariai atvykstantiems žmonėms siūlo edukacines programas, kulinarinio paveldo vaišes.

IMGP4355

Nuotraukoje dvaro ponai.

Apie Lietuvos dvarų kultūrą, kultūrines dvarų tradicijas daugelį dešimtmečių beveik nebuvo kalbėta. Iš istorijos žinome, kad dvarai buvo kiekvieno regiono ekonomikos ir kultūros centrai. Ypač juose klestėjo meninė kūryba. Padidėjęs dėmesys dvarų kultūrai suteikia viltį rasti galimybių visuomenei pristatyti Kupiškio dvarus ir jų kultūrinį palikimą. Norisi, kad per kilnojamąsias kultūros vertybes, kurios turi išskirtinę reikšmę regiono kultūros istorijai, sugrįžtų meno, grožio ir išminties dvasia.

IMGP4462

Nuotraukoje tautodailininkai prie savo darbų.

Kupiškio raj. tautodailininkų Liaudies meno studija „Židinys“ su Adomynės bendruomene, norėdami supažindinti visuomenę su išlikusiu materialiniu kultūros paveldu ir jį perteikti mene parengė projektą „Adomynės dvaro labirintai“. Adomynės dvaras pasirinktas neatsitiktinai. Dvaro pastatas restauruotas, sutvarkyta aplinka, veikia edukacinės programos, įkurtas muziejus. Be to sudėtingo plano dviaukštis Adomynės dvaras – gražus ir retas medinio klasicizmo pavyzdys, manoma, kad pastatytas vietinių meistrų rankomis. Išlikusios dvaro gonkos su stogeliais ir gražiomis medinėmis kolonomis. Dvaro verandos lubas puošia tapybos piešiniai. Tai retas iki šių dienų išlikęs statinys. 

IMGP4457

Nuotraukoje iš kairės R. Lapienienė ir V. Aleknienė.

Projektą įgyvendinant dalyvavę tautodailininkai tapė ir karpė apie 20 paveikslų. Adomynės bendruomenė kartu su Kupiškio etnografijos muziejumi parengė išlikusių fotografijų parodą ir surengė projekto pristatymo šventę. Naujai sukurtą paveikslų, karpinių ir fotografijų parodą „Adomynės dvaro labirintai“ planuojama pristatyti ir Kupiškio raj. Komarų, Antašavos, Noriūnų dvaruose.

IMGP4466

Nuotraukoje Kupiškio KC Subačiaus padalinio kapela "Ciongas".

Renginyje taip pat dalyvavo ir Kupiškio rajono meras D. Bardauskas, Kupiškio kultūros centro direktorė J. Janušonienė, Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė V. Aleknienė. Koncertavo Kupiškio Kultūros centro Subačiaus padalinio kapela „Ciongas“. Renginio metu buvo pristatyti tautodailininkų darbai, fotografijų paroda. Tautodailininkams, Adomynės bendruomenei ir Kupiškio etnografijos direktorei įteiktos padėkos už pagalbą įgyvendinant projektą „Adomynės dvaro labirintai“.

IMGP4476

Nuotraukoje Adomynės dvaro fotografijų paroda.

Daugiau nuotraukų galite pamatyti mūsų facebook puslapyje adresu: https://www.facebook.com/Kupi%C5%A1kio-etnografijos-muziejus-131150973669746/photos/?tab=album&album_id=968014489983386