Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

A. Jonušytės "Kupiškio žydų bendruomenė. Praeities ir dabarties sąsajos" pirmą kartą pristatyta kupiškėnams

 Vėlyvą vasario 3-iosios vakarą, prieš pat režisierės N. Danienės spektaklį „Nutildytos mūzos“ Kupiškyje pirmą kartą pristatyta Kupiškio etnografijos muziejaus, muziejininkės A. Jonušytės knyga „Kupiškio žydų bendruomenė. Praeities ir dabarties sąsajos“. Knyga buvo išleista dar 2016 m. rudenį.

IMGP6484

Nuotraukoje Kupiškio meno mokyklos gitaristė.

Renginyje koncertavo Kupiškio meno mokyklos gitaristė. Spektaklio režisierė N. Danienė pasidalino Izraelio valstybės ambasadoriaus Lietuvoje Amiro Maimono mintimis: „Aš visuomet pabrėžiu tai, jog mes atsimename ne tik kada ir kaip mūsų draugas ar mylimas žmogus mirė, bet pirmiausia gerbiame juos gyvus ir prisimename talentingus, geros širdies, savitus, protingus, besijuokiančius ir dainuojančius, didžiuojamės jų pasiekimais, jų kūriniais, esam dėkingi už tokių žmonių pagalbą ir gerumą“.

IMGP6486

Nuotraukoje režisierė N. Danienė.

Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė supažindino su žydų istorija, jos reikšme ne tik Kupiškiui, bet ir visai Lietuvai. Taip pat dėkojo muziejininkei A. Jonušytei už leidinį. Muziejaus direktorė šia tema dar kiek ankščiau rinko istorinę, lauko lokalinę medžiagą (žmonių prisiminimus) rengiant knygas „Lietuvos valsčiai“ ir „Panemunėlis“. Pati Aušra pristatė savo sudarytą leidinį, papasakojo kaip buvo sudaryta knyga, įvardino ir dėkojo prisidėjusiems prie knygos sudarymo ir  išleidimo: A. Maimon, S. Jurkštaičiui, A. Bubniui, A. Vasiliauskinei, N. Puzelienei ir J. Latvienei. Tiesa mokytojos N. Puzelienė ir J. Latvienė dalyvavo pristatyme ir papasakojo, kaip kartu su mokiniais rinko medžiagą apie Kupiškio žydų istoriją.

IMGP6500

Nuotraukoje Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė V. Aleknienė.

Iš Kupiškio etnografijos muziejaus direktorės V. Aleknienės kalbos: „Žydų tautos istorija yra neatsiejama nuo pasaulio taip pat ir mūsų Lietuvos. Kiekviena tauta turi savo istorinį kelią, kuris pažymėtas taikos arba karo įvykiais. Iki 1940 m. beveik kiekviename Lietuvos mieste ir miestelyje tautinės mažumos integravosi į kultūrinį ir ekonominį gyvenimą. Teisus yra Izraelio ambasadorius Lietuvoje A. Maimonas, sakydamas, kad jie buvo ir yra Lietuvos valstybės žmonės. Tokio įvykio kaip holokaustas neišvengė ir Kupiškis, šios tautybės žmonės buvo išžudyti, bet neištrinti iš atminties. Lietuvoje yra trys vietos, kur galima rasti žuvusių holokausto metu žydų vardus. Jie įamžinti atminimo lentose Kupiškyje, Kėdainiuose, Plungėje. 816 žuvusiųjų pavardžių šiuo metu galima rasti atminimo lentoje, kurių pavardes surinko seserys Glemžaitės. Šiuo metu atminimo lenta perkelta iš Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos į Kupiškio etnografijos muziejų.“

 

Holokaustas – sistemingas, masinis žydų genocidas vykdytas Antrojo pasaulinio karo metais vadovaujamas A. Hitlerio ir nacistinės Vokietijos. Lietuvoje nuo 1941 - 1944 m. nužudyta 190 tūkt. Žydų, tai apie 96% visų Lietuvos žydų. Gyvi išliko tik 9 tūkst. Holokausto metu sunaikinta savita Lietuvos žydų kultūra.

 

IMGP6508

Nuotraukoje knygos autorė A. Jonušytė.