Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Baibokai - rašytojo Balio Sruogos gimtinė

Praėjusį šeštadienį kovo 25 d. Kupiškio kultūros centre įvyko parodos „Baibokai – Balio Sruogos gimtinė“ pristatymas. Unės Babickaitės laiškus skaitė aktorė, teatro pedagogė, režisierė Virginija Kochanskytė dalyvavo smuikininkė Martyna Valaitytė ir Ligita Vizbaraitė. B. Sruogos ir Unės Babickaitės istoriją pristatė Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė. Unė Babickaitė renginyje buvo minėta visai neatsitiktinai, nes šiemet minimos 120-osios jos gimimo metinės, o taip pat lietuvių aktorė ir režisierė Unė Babickaitė turėjo gražią draugystės istoriją su Lietuvos poetu, prozininku, dramaturgu, teatrologu, literatūros ir tautosakos tyrinėtoju Baliu Sruoga.

IMGP8331

Nuotraukoje Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė V. Aleknienė

Uršulė (Unė) Babickaitė buvo talentinga tačiau kartu ir nenuspėjama bei maištinga asmenybė. Kažkada Unė sakė: „Aš nieko daugiau netrokštu tik kasdienės laimės savo motutei, broliams ir draugams.“ Ištekėjo ji už pusbrolio Vytauto Andriaus Graičiūno. Tačiau grįžtant į ankstesnius laikus vienas iš Unės gerbėjų buvo Balys Sruoga. Su juo susipažino Panevėžyje 1910 m. Unė nemanė, kad su Baliu ji būtų puiki pora ir atsisakė eiti su juo šokti. Gyvenimas bėgo Unė išvyko į Sankt Peterburgą, tačiau likimas juos suvedė ir svetimuose kraštuose. Balys Sruoga Unėje matė dainininkės, šokėjos, dramos artistės talentus, todėl rūpinosi, kad ji lankytų įvairius kursus, gautų stipendijas. Pirmasis B. Sruogos meilės laiškas jai padarė labai didelį įspūdį. „Karalaitė, balandėlė, auksaplaukė, tavo akys lyg dangaus žiburiai, tu Une esi gulbė...“, tačiau Unė savęs gulbe nelaikė. Balys Sruoga dovanojo Unei veneciško stiklo taurę, puokštę japoniškų chrizantemų, pusę butelio šampano, kaip manoma, jog tais laikais buvo priimtina dovanoti. Unė turėjo ir pilną kambarį gėlių ir gaudavo kitokių dovanų, o manė, kad tai dėl bičiulystės, tačiau Balys Sruoga taip nemanė. Balys Unei dovanojo žiedą laikė savo sužadėtine, o Unė tylėjo. Pasikvietė ją pasivažinėti rogėmis ir staiga visai netikėtai jai pasipiršo. Tačiau Unė atsakė „Aš tikrai netekėsiu už nieko. Net ir už tavęs“. 1918 m. po revoliucijos Unė grįžo į Kupiškį. Tačiau ir čia ji sutiko Balį Sruogą. Unė buvo dėkinga B. Sruogai už pagalbą Rusijoje, tačiau šiltesnių jausmų, kaip jis tikėjosi, ji jam nejautė. Netgi jos motina paniekinamai žiūrėjo į Unės bičiulį rėmusį ją sunkiais laikais Sankt Petreburge. Kartą sutikęs Unę su vyru Kaune, Balys sakė, jog negali jos pamiršt ir dėl to daug geria. Turbūt ir visą gyvenimą Balys Sruoga nepamiršo Unės.

IMGP8375

Nuotraukoje iš kairės V. Kochanskytė, L. Vizbaraitė, M. Valaitytė.

Renginio metu Viginija Kochanskytė sugrįžo į 3 praėjusio amžiaus dešimtmetį ir skaitė Unės Babickaitės laiškus skirtus Baliui Sruogai. M. Valaitytė griežė smuiku, o dainavo L. Vizbaraitė. Neatsitiktinai Kupiškio kultūros centro teatro festivalis „Art do“ buvo pavadintas Unės Babickaitės vardu, kuris pasiekė ir Tarptautinę teatro dieną. Aktorei V. Kochanskytei padėkojo Kupiškio kultūros centro direktorė J. Janušonienė,  perdavė padėką ir nuo Kupiškio rajono mero D. Bardausko, kuris renginyje dalyvauti negalėjo, aktorę taip pat sveikino ir seimo narys V. Rinkevičius. Renginį vedė N. Ratkienė.

IMGP8429

Nuotraukoje iš kairės seimo narys V. Rinkevičius, aktorė V. Kochanskybė, L. Vizbaraitė, M. Valaitytė, N. Ratkienė, Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė V. Aleknienė ir Kupiškio kultūros centro direktorė J. Janušonienė.