Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

"Aukšžemės piliakalniai - praeities ir dabarties kronika"

Šių metų rugsėjo 15 d. vyko projekto "Aukšžemės piliakalniai - praeities ir dabarties kronikos" pristatymo šventė, kuri buvo skirta 2017 m. Europos paveldo dienoms paminėti Kupiškio rajone.

Nors ryte lietus pylė kaip iš kibiro, bet į mokomąją - pažintinę ekskursiją po Kupiškio - Kerelių - Vaduvų - Gaigalių - Stirniškių piliakalnius susirinko apie 97 mokinius ir 11 mokytojų. Jos metu padavimus apie piliakalnius pasakojo Kupiškio kultūros centro, etninės kultūros skyriaus vedėja - etnografė Alma Pustovaitienė, o Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Vytis Zavackas pristatė piliakalnių istorijas.. Nepabūgus žvarboko oro ir lietaus, vaikai su mokytojais užkopė ant Papilių piliakalnio. Ten buvo padarytas bendra nuotrauka.

Vad. V. Zavackas kiekvieno aplankyto piliakalnio metu, moksleiviams pateikė edukacines užduotis, kurios buvo sudarytos iš pasakojimų, legendų bei padavimų. Jaunimas atsakė į klausimus, o iš teisingai atsakytų klausimų sudėliojo pagrindinį atsakymą - "EUROPOS PAVELDO DIENOS".

Grįžus į Kupiškio kultūros centrą, mokiniams bei jų vadovams buvo rodomas filmas apie " Rytų Aukštaitijos Žiedą". Moksleiviai, mokytojai ir svečiai galėjo pasigrožėti Kupiškio r. bendrojo lavinimo mokyklų dailės plenero pristatymu. Muzikinę - literatūrinę kompoziciją "Senovę menantys protėvių ženklai" pristatė Šepetos Almos Adamkienės pagrindinės mokyklos mokiniai, vadovaujami Juros Jurėnienės ir Vaivos Mališauskienės.

Vaikai su susidomėjimu maloniai klausėsi paskaitos - diskusijos "Kas yra kultūrinis kraštovaizdis ir piliakalnių reikšmė visuomenei?".  Pranešimą skaitė ir diskusiją vedė Valstybinės kultūros paveldo komisijos vyr. specialistas Artūras Stepanovič. Klausantis paskaitos, mokiniai galėjo sužinoti apie piliakalnių atsiradimą, jų pavadinimus. Pranešėjas A. Stepanovič pasakojo, kad kultūrinis kraštovaizdis  - tai savotiška erdvinė istorinio laiko projekcija, kur susipynę vietovių ir žmonių tarpusavio ryšiai. Klausantis paskaitos išgirdome kaip iki šių dienų kūrėsi Lietuvos vaizdingos teritorijos, kad pastaraisiais metais yra tvarkomi svarbiausi Lietuvos kultūrinio kraštovaizdžio objektai - piliakalniai, dvarai, sodybos. Pranešimo autorius vaizdingai apibūdino kas tai yra piliakalnis. Sužinojome, kad tai labai plati sąvoka tiek teritoriniu, tiek chronologinius aspektu. Jo vaizdas priklauso nuo išorinės išvaizdos bei vidinės struktūros. Išgirdom gražių ir vaizdingų istorijų apie raganų teismus, apie žmones apsėstus velnių bei jų išvarymo būdus. Tai buvo tikrai puiki paskaita- diskusija, kur mokiniai plačiai praplėtė akiratį ir papildė  žinias apie piliakalnius ir jų reikšmę mūsų visuomenei.

Pasibaigus visos dienos programai, mokiniai, mokytojai bei svečiai buvo vaišinami kareiviška koše.

Balt1

Padavimus pasakoja Kupiškio kultūros centro, etninės kultūros skyriaus vedėja -etnografė Alma Pustovaitienė.

Balt2

Keliaujant autobusu. Kairėje Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistas Vytis Zavackas ir mokiniai.

Balt3

Dešinėje Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistas V. Zavackas dalina užduotis mokiniams.

Balt4 

Nuotrauka išvykos metu.

Balt5

Bendra nuotrauka ant Papilių piliakalnio.

Balt6

Nuotrauka renginio metu.

Balt7

Nuotraukoje Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė.

Balt8

Muzikinę - literatūrinę kompoziciją pristato Šepetos Almos Adamkienes pagrindinės mokyklos mokiniai.

Balt9

Paskaitą - diskusiją veda Valstybinės kultūros paveldo komisijos vyr. specialistas Artūras Stepanovič.