Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Paminklinio akmens Salamiestyje įkurtai reformatų mokyklai įamžinti, atidengimas.

refor.2Minint Reformacijos 500 - tąsias metines, skulptorinės kompozicijos buvo sukurtos skulptorių plenere "Reformatų švietimo politika - pirmųjų parapinių mokyklų Biržų krašte steigimas", kuris buvo skirtas pirmųjų parapinių mokyklų Biržų krašte įamžinimui. Projektą iniciavo Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija (pirmininkas Donatas Balčiauskas), o paraišką Lietuvos tarybai ir finansavimą gavo Biržų krašto muziejus "Sėla". Projekto partneriai - Kupiškio rajono savivaldybė ir Kupiškio etnografijos muziejus. 

XVI a. viduryje Salamiesčio miestelis ir aplink jį esantys kaimai, iki Pyvesos upės, perėjo į didikų Radvilų rankas. Salamiesčio miestelyje šios didikų giminės atstovas Kristupas Radvila Perkūnas pastatė Biržų kunigaikštystės palivarką. Dvaravietė buvo didelė, aptverta  medine tvora. 

Miestelis pradėjo kurtis atokiau nuo dvaro, iš abiejų pusių, prie prekybos kelio Vilnius - Ryga. Kupiškėnai jį vadino traktu.

refor.3

Prie paminklo Papilyje.  

Miestelio širdis - 1593 m. statyta reformatų bažnyčia iš prūsiško tinko. Šalia bažnyčios, kelio kryžkelėje 1595 m. buvo pastatyta ir parapijos vaikams skirta mokykla. Kaip ji atrodė, niekas nežino. Ši mokykla pati pirmoji ir seniausia Kupiškio rajone.

Skulptorių plenero metu iš aplinkinių kaimų atitemtas akmuo papuošė dabartinės mokyklos prieigas. Tautodailininkas Vytautas Jasinskas sukūrė labai unikalų, istorinę realybę atitinkantį akmeninį paminklą, kuris yra skirtas Salamiesčio mokyklos įkūrimui. Autorius apibūdino paminkle iškaltus simbolius: žvakes, prie kurių  tuo laiku mokėsi vaikai rašymo plunksna, o skaičiai ir raidės ant paminklo primena, ką svarbiausia buvo būtina išmokti - skaityti, rašyti, skaičiuoti.

Paminklinio akmens pristatymo šventėje dalyvavo Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, vicemerė Irutė Varzienė, Biržų krašto muziejaus "Sėla" direktorius Gintaras Butkevičius ir pavaduotoja Edita Lansbergienė, Biržų reformatų parapijos kunigas Rimas Mikalauskas, Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas Donatas Balčiauskas, Nemunėlio Radviliškio parapijos kunigė Sigita Veinzierl, seimo narys Audrys Šimas, Nemunėlio Radviliškio seniūnijos seniūnas Giedrius Kubilius, Nemunėlio Radviliškio mokyklos direktorė Edita Timukienė. 

refor.4

Nuotraukoje Biržų evangelikų reformatų parapijos kunigas Rimas Mikalauskas.

Biržiečiai teigė, kad jiems neteko rūpintis akmens suradimu, atvežimu, pastatymu. Tik labai džiugu, kad talentingo liaudies meistro Vytauto Jasinsko ir jam talkinusių žmonių dėka, šalia Salamiesčio pagrindinės mokyklos atsirado paminklinis akmuo, kuris skirtas mokslo ir kultūros židiniui, kuriam šiandien jau yra 422 metai.

refor.5 

Nuotraukoje skulptorius Kęstutis Musteikis prie paminklo Biržuose.

Salamiesčio pagrindinės  mokyklos mokiniai sugiedojo mokyklos himną, kuriame ne kartą buvo minimi didikai Radvilai ir jų nuopelnai mokslui ir kultūrai.

Šios mokyklos direktorius kreipdamasis į auklėtinius sakė, kad toks vardas įpareigoja visus geriau mokytis, domėtis savo krašto istorija, būti stipriais, ryžtingais, darbščiais ir kartu pilietiškais. Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė labai trumpai pristatė Salamiesčio reformatų bendruomenės  istoriją. Jai yra labai gera ir jautru kažkuo prisidėjus prie šio paminklinio akmens  pristatymo. Pasak jos, tai ne vieno žmogaus darbas. Ji dėkojo paminklo autoriui V. Jasinskui, kunigui R. Mikalauskui, Biržų rajono savivaldybei, krašto muziejui "Sėla", o ypač Kupiškio rajono Alizavos seniūnijos seniūnei Ramintai Ribokaitei, savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojui Vytautui Knizikevičiui.

Salamiesčio miestelį būtina įtraukti į lankomų rajono objektų sąrašą, nes buvusi Radvilų kunigaikštystė garsėja savo istoriniu išskirtinumu visoje Lietuvoje. Tai - mažas Rytų Aukštaitijos Reformacijos kultūros ir mokslo idėjų šviesoje susikūręs miestelis.

Refor.1

Nuotraukoje iš kairės Biržų rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Rimantas Jocius ir Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė.

refor.6 

Nuotraukoje prie Nemunėlio Radviliškio paminklo iš kairės Nemunėlio Radviliškio seniūnijos seniūnas Giedrius Kubilius, Biržų rajono vice mere Irutė Varzienė, Biržų krašto muziejaus "Sėla" direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė, seimo narys Audrys Šimas, Nemunėlio Radviliškio kunigė Sigita Veinzierl, Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, Nemunėlio Radviliškio mokyklos direktorė Edita Timukienė, ir idėjos autorius Donatas Balčiauskas. 

refor.7

Bendra nuotrauka prie paminklo Salamiestyje.