Kūrybinės dirbtuvėlės "Vai atvažiuoja Šv.Kalėda"

Metai sukasi ratu. Ir vėl adventas. Žodis iš lotynų k. –adventas – atėjimas – keturių savaičių laikas prieš   Šv. Kalėdas. Tai laukimo, ramybės, susikaupimo, ruošos metas.  Praėjo didieji darbymečiai. Pati gamta sutrumpino dienas, dažniausiai dangų apdengia paslaptinga  prietema, dulksna, retai leisdama pasirodyti šviesos karalienei – saulei.

Mikalojus Katkus 1862 m. rašė, kad: ,,Advente sietynas eina dangumi tuo keliu, kuriuo vidurvasary saulė“. Kaip jis dabar nustebtų, pažvelgęs į pasikeitusį mūsų gyvenimą, papročius. ,,...kaip senoji gadynė pasikeitė į naująją, tą gadynę, kada Lietuvos svietas balana švietėsi, vyža avėjo, spragilu kūlė, dūminėse gryčiose gyveno, daug dainavo, daug meldėsi, daug dirbo...“

Virbališkių kaimo bendruomenės moterys pakviestos bibliotekos ir muziejaus darbuotojų, susibūrė buv. mokyklos salėje, tęsti lietuviškų papročių.

Ištrūkusios nuo kasdieninių darbų ir rūpesčių kelias valandas paskyrė kūrybinei veiklai – Advento vainikų pynimui.

Muziejininkė Jolanta supažindino su šio užsiėmimo svarba, jo kilme, prasme. Yra daug aiškinimų, kaip atsirado Advento vainiko tradicija ir kodėl ji per pusantro šimto metų išplito po visą pasaulį. Kai kas mano, kad Advento vainikas - tai senovės pagonių ritualo, kuris buvo švenčiamas gruodžio mėnesį, tęsinys. Jis yra apskritimo formos. Apskritimas nuo senų laikų yra amžinumo ir vienybės ženklas, taip pat reiškiantis niekada negęstančią saulę ir jos metinį ciklą. Tokia forma išreiškia Kristaus paslaptį. Vainikas puošiamas raudonomis arba violetinėmis juostomis: raudona arba rožinė spalva yra Jėzaus, tapusio žmogumi, meilės simbolis; violetinė - atgailos ir pasiruošimo Jo atėjimui ženklas. Keturios žvakės reiškia keturias Advento savaites.    Žvakės yra dviejų spalvų: trys violetinės ir viena rožinė. Violetinė išreiškia atgailą ir grįžimą pas Viešpatį, rožinė - džiaugsmą dėl tuoj gimsiančio Jėzaus. Dėl to rožinė žvakė uždegama trečiąjį Advento sekmadienį, skirtą džiaugsmui.

Floristė Gema Ivanauskaitė (buvusi Virbališkių mokyklos mokinė) nuoširdžiai patarė, pamokė, kaip reikia dirbti, pateikė jos iš anksto padarytų pavyzdžių.

Tai buvo ne konkursas, kuri gražiau ar geriau mokės pinti. Ne viena kūrėja šį darbą atliko pirmą kartą. Labai įdomu stebėti nusiteikusias kūrybai moteris. Jos paskendę pušų, eglių, kadagių ir kitų žalumynų kvapuose, putinų, šermukšnių, gudobelės, įvairių džiovintų žolelių žiedų. spalvose, savo mikliomis rankomis nardė, rinko, rišo į vainiką, dailino jį kad parnešusios į namus pradžiugintų šeimą. Vienos svarstė, kad padės vidury stalo, kitos žadėjo kabinti ant durų. Kaip džiugu bus sulaukus vaikų ir vyrų grįžtančių iš mokslų ar darbų, o ir paskui visą mėnesį laukti švenčių.

Kokios įdomios ir kūrybingos mūsų moterys! Iš pradžių tokios nedrąsios, o vėliau įsijautusios į savo veiklą, akyse  uždegusios savajį pasitikėjimą grožio supratimui, tampa tikromis kūrėjomis.

Įdomu, kad vienos įpina tik lietuviškus augalus, kuriuos išaugino mūsų žemė, kitos, ieškodamos ryškesnių spalvų. Svarbu, kad susirinkome prasmingai praleisti laiką.

Po kūrybinio darbo visos susėdo prie puošnaus stalo pasivaišinti kava ar arbata, pasikalbėti, pasidalinti mintimis. Kalėdų visi labai laukia, todėl šią dieną renginio dalyvės gavo po mažą dovanėlę su palinkėjimu.

Dėkingos Laimai, Lidijai, Jolantai, Virginijai už organizuotą renginį, o Gemai už norą dalintis savo darbų grožiu, už pažintį su floristikos Kalėdiniais darbais, nuoširdžią pagalbą mums. Nuoširdžiai dėkojam Violetai Ivanauskienei už idėją šiemet pinti Advento vainiką, pasiūliusiai kartu kurti su dukra Gema, kuri išmano floristikos meną.

Pasižadame kitąmet daugiau pasiruošti, prisirinkti įvairių augalų, prisidžiovinti žolelių.

Bibliotekininkės pristatė geriausių 2017 m. renkamų knygų penketuką suaugusiųjų. kategorijoje. Kvietė visus susipažinti ir perskaityti, o vasario mėn. atvykti į diskusiją - aptarimą Knyga–tai draugai, abejingi ir beaistriai, bet tikri“. Priminė, kad vyksta akciją ,,Knygų Kalėdos“ – padovanok knygą savo bibliotekai.

Išsiskirstėme, linkėdamos gražaus ir ramaus Šv. Kalėdų laukimo.

Dalyvių vardu - Kazimiera Danutė Sokienė

Nuotr. Jolanta Knizikevičienės

sv1

G. Ivanauskaitės sukurtos šventinės puošmenos.

sv2

Vainikus ruošiasi pinti Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė Jolanta Knizikevičienė (stovi pirmoji kairėje).

sv3

Akimirka renginio metu.

sv4

Pradedami vainiko pynimui pasiruošimo darbai.

sv5

Floristė Gema Ivanauskaitė.

sv6

Renginio dalyviai kartu su G. Ivanauskaite (pirmoji dešinėje) mokinasi pinti Advento vainikus.

sv9

Jau nupintas Advento vainikas.

sv10

Dar vienas nuotabus kūrinys.

sv11

Advento vainikas puošia stalą.

sv13

Renginio dalyviai pozuoja su savo nupintais Advento vainikais.

sv14

Iš kairės Violeta Ivanauskienė ir Gema Ivanauskaitė.

sv15

Floristė G. Ivanaukaitė padovanojo kalėdinę kompoziciją.

sv16

Bendrai nuotraukai nusifotografavo Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė Jolanta Knizikevičienė (stovi kairėje) ir floristė Gema Ivanauskaitė.