Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Graži ir nuoširdi draugystė tęsiasi...

2017 m. lapkričio mėn. vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Kupiškio žydų bendruomenės pastatai ir paminklai“ metu kurią organizavo muziejininkė Aušra Jonušytė prasidėjusi pažintis su Natalja Cheifec – Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus edukatore, religinių judaizmo tekstų redaktore, ilgamete Vilniaus Choralinės sinagogos gide peraugo į nuoširdų bendravimą ir draugystę su kupiškėnų bendruomenės nariais ir Trečiojo amžiaus universiteto klausytojais. Rektorė Marytė Semaškienė dar konferencijos metu po Nataljos edukacijos nutarė ją aplankyti Vilniuje. Pusė šimto kupiškėnų sausio 7-osios rytą išsiruošė į Vilnių pasimatyti su Natalja ir pasiklausyti jos naujos edukacijos „Vyro ir moters santykiai judaizme“.

Kupiškėnai į svečius pas Natalją atvyko ne tuščiomis rankomis. Atsivežė dovaną reikalingą buityje ir gražių raudonšonių obuolių iš Ažuožerių sodų.

Atvykus ekskursantams į muziejų, nors ir sirguliuodama, atskubėjo ir pati Natalja, kuri supažindino su muziejaus veikla, įvairiais leidiniais, kitokiomis dovanėlėmis kurias galima parvežti lauktuvių. Daugelis iš ekskursijos dalyvių noriai jas pirko. Edukatorė papasakojo apie 19 amžiaus pabaigoje pastatytą pastatą kuriame  buvo valgyklėlė neturtingiems žydams, kurie ateidavo labdaringų pietų. O Pirmojo pasaulinio karo metu ateidavo ne tik žydai, bet ir visi kiti žmonės kurie badavo. Po to įsikūrė Žydų kultūros centas, kuriame vykdavo koncertai, spektakliai, atvykdavo žydų kolektyvai. Tarpukario metais pastate įsikūrė kinoteatras „Pionierius“, o nuo 1989 metų jame veikia Žydų muziejus.

Ekskursantams jaukiai įsitaisius muziejaus konferencijų salėje Natalja Cheifec pradėjo nuo pasakojimo apie tradicinio judaizmo šeimas, kurias iš trijų tūkstančių Lietuvoje gyvenančių žydų galima suskaičiuoti ant pirštų ir kurios iš tikrųjų gyvena tradicinį žydų gyvenimą, apie tai ir pažadėjo plačiau papasakoti.

Išsaugoti gerus santykius tarp vyro ir žmonos ir kad vyras ją mylėtų, vyras neturi matyti jos fiziologinių dalykų. Daryti konfliktą iš to, kad vyras ir moteris nepanašus vienas į kitą charakteriais ir jų požiūriai yra skirtingi - neverta.

Toroje nėra šventųjų, o teisuoliai yra tik žmonės su savo trūkumais, savo ydomis ir nuodėmėmis. Judaizme nėra šventųjų, ir žmogus nėra dievinamas ir tai yra judaizmo pagrindas. Gerus santykius galima palaikyti moters kuklumu, išmintimi ir tyrumu. Šeimoje vyras moterį turi aprūpinti trimis dalykais: ji neturi būti alkana, privalo turėti kuo apsirengti, ir būti vyro labai mylima. Apskritai judaizmo tradicijoje ir vieno žmogaus reikšmė yra didžiulė. Neatsitiktinai dabartinėje Izraelio kariuomenėje patekus į nelaisvę kareivis turi pasakyti visas karines paslaptis, jeigu yra galimybė, kad jis liks gyvas. Žmogaus gyvybė yra aukščiau visko. Ir todėl Izraelio kariuomenei yra labai sudėtinga kovoti su priešais, kad priešai nevertina žmogaus gyvybės. Šachidai nevertina nei savo gyvybės, nei tuo labiau kitų žmonių gyvybės.

Kalbėdama apie Lietuvą tarpukario metais Natalja Cheifec atskleidė žydų gyvenimą. Vyrai dirbo, bet ne visi jeigu vyras buvo rabinas ar Toros žinovas. Jis turėjo ją studijuoti ir nedirbti. Dabar Izraelyje labai populiaru kad moterys dirbtų namuose prie kompiuterio, o jeigu dirba ofise tai patalpoje kur yra tik moterys, o jeigu yra vyrų, tai turi dirbti kur patalpoje jų dirba nevienas ir ne viena moteris. Pas žydus vyras eina priekyje o po to moteris. Ir visi tie sakymai, kad reikia išbandyti ar vyras liks ištikimas, neišliks, nes yra didelė pagunda ir jis galvos apie moterį jei jos graži figūra. Žydų vestuvėse moterys šoka su moterimis, vyrai su vyrais ir būna labai linksma. O jeigu bus galimybė dar kartą atvykti į Kupiškį, Natalja paminėjo, kad parodys filmą ir papasakos apie žydų vestuves. Susirinkusiųjų kupiškėnų buvo tam pritarta.

Vedžiodama po muziejų Natalja Cheifec berte bėrė žodžius apie žydų gyvenimą, produktų suderinamumą, kokie indai jiems naudojami ir kaip tai daroma. Pasakojo ir apie žydų Naujus metus kurie prasideda rudenį. „Jūs nuo manęs išprotėsite“ - nestokodama geros nuotaikos šypsojosi edukatorė.

Pasakojo apie Torą, kuri iš pradžių buvo siūloma kitoms tautoms, bet jos atsisakė kadangi 613 įsakymų nėra lengva laikytis. Natalja pasakojo apie lietuvio menininko sukurtą Mozės atvaizdą. Patiems žydams žmonių atvaizdų negalima kurti. Vertimuose rašoma, kai Mozė nusileido nuo Sinajaus kalno jis turėjo ragus, bet blogai išvertus iš hebrajų kalbos vietoj „spinduliai“ buvo parašyta „ ragai“. Apie tai pasakodama Natalja juokėsi.

Natalja Cheifec vedžiodama po muziejaus ekspozicijas ilgėliau apsistojo prie vilniečio gydytojo Petro Baublio kuris vokiečių okupacijos metais išgelbėjo daug žydų vaikų. Jis ir po karo išgydė žydės vaiką, nors ir kitiems tų medikamentų labai reikėjo, bet gydytojas sakė, kad žydei pavyko išgelbėti savo vaiką tokiame pragare, tai negi dabar jos vaikas turėtų mirti. Duos dievas išgyvens ir kiti vaikai. Taip ir buvo, visi sergantys vaikai išgijo.

Po edukacinės keturias valandas trukusios paskaitos, kupiškėnai turėjo galimybę susipažinti su vis dar šventiškai papuoštomis Rotušės ir Katedros aikščių eglėmis, įsisukti į šventinį stačiatikių Kalėdų šurmulį, pasigrožėti gražiausios Europoje Vilniaus eglės puošmenomis, pasėdėti jaukiose kavinukėse gurkšnojant kavą ar arbatą, bei skanaujant pyragaičius ar karštą šokoladą.

Straipsnio ir fotografijų autorė Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė Aušra Jonušytė.

100 4604

Kupiškėnai klausosi Nataljos Cheifec edukacinės pamokos ,,Vyro ir moters santykiai judaizme".

100 4619

Trečiojo amžiaus universiteto rektorė Marytė Semaškienė (stovi kairėje) įteikia nuo kupiškėnų dovaną Nataljai Cheifec.

100 4626

Natalja Cheifec supažindina su Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus ekspozicijomis. 

100 4629

Muziejuje eksponuojama  Tora.

100 4633

Natalja Cheifec demonstruoja audeklą kurį vyrai užsideda ant galvos ir pečių.

100 4634

Susipažįstama su šabo indais. 

100 4636

Dalis ekskursijos dalyvių po edukacinės pamokos "Vyro ir moters santykiai judaizme"

100 4657

Prie Vilniaus eglės.

100 4661

Su rusų Šv. Kalėdų personažais.

100 4693

Gražioji Širvintų miesto eglė.