Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Arvydo Každailio kūrybos darbų paroda "Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių"

Šių metų vasario 16 d. Kupiškio rajono kultūros centre įvyko Arvydo Každailio parodos „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“ pristatymas. Parodą pristatė ir renginį vedė Kupiškio rajono kultūros centro informacijos ir sklaidos skyriaus vadovė Karolina Vaižmužytė ir Kupiškio rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojas Vytautas Knizikevičius.

Renginio metu, trumpai Arvydą Každailį publikai pristatė Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė.  Apie pačią parodą plačiau pasakojo pats autorius Arvydas Každailis, kuris šiltai bendravo su publika, ir kvietė visus prisijungti prie diskusijos. Vykstant pokalbiams, šiltais smuiko ir gitaros  garsais džiugino Kauno kamerinio orkestro steigėjas Gediminas Dalinkevičius (smuikas), ir Simonas Bušma (gitara).

 A. Každailis yra grafikas, knygų iliustratorius. Gimė 1939 m. Baisiogaloje, Radviliškio raj. 1957 – 62 m. studijavo grafikos mokslus tuometiniame LTSR valstybiniame dailės institute. Šiuo metu gyvena Vilniuje. Parodose dalyvauja nuo 1968 m. A. Každailis atkūrė ir sukūrė virš šimto miestų ir miestelių herbų, vėliavų ir spaudų projektų, taip pat istorinę valstybės vėliavą, Lietuvos valstybės herbą. 1999 m. paskirtas DLK Gedimino 5 laipsnio ordinas, 2002 m. apdovanotas Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premija.

Svarbiausi apdovanojimai: 1986 m. 54 iliustracijų ciklas Simono Daukanto knygai Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių apdovanotas Pabaltijo trianalės Didžiuoju gintaro prizu. Grafikas A. Každailis savo darbuose pavaizdavo S. Daukanto įgyvendinto Romantizmo epochos nuostatą, kad tautos istorijos šaltiniai yra ne tik rašytiniai dokumentai, bet ir žodinė tradicija, leidžianti pasiekti archajiškiausius praeities sluoksnius. Istorikas čia novatoriškai pasinaudoja lietuviškais tautosakiniais tekstais (patarlėmis, priežodžiais, dainomis, pasakomis). Daukantas su bendradarbiais rinko ir publikavo lietuvių tautosaką. Būde kultūros savitumą Daukantas susiejo su tautos gyvenamąją vieta, kraštovaizdžio ypatybėmis, klimato sąlygomis. Kultūrų įvairovė remiasi žmogaus prigimtiniu reikalavimu susisaistyti su ta vieta, "įsišaknyti".Veikale žmogaus kukltūra - savitas pasaulio supratimo ir gyvenimo jame būdas - kuriasi iš gamtos duotybių ir žmogaus poreikių sąveikos. Žmogus keičia kraštovaizdį, kraštovaizdis formuoja žmogų: Daukanto senovės lietuviai yra supanašėję su savo aplinka ir kūnu, ir dvasinėmis savybėmis. Senasis miškingas Lietuvos kraštovaizdis, Daukanto požiūriu, atitiko prigimtinį žmogaus laisvės poreikį (senieji lietuviai, įsikūrę tarp girių, turėjo daug erdvės ir laisvės), ugdė stojiškąsias jų charakterio savybes (ištvermę, fizinę ir dvasinę jėgą, santūrumą, nuosaikumą). Laisvė, Daukanto požiūriu, yra svarbi lietuvių charakterio savybė, akivaizdi iš laikysenos, kalbos ir "kiekvieno žingsnio".

Esame be galo dėkingi, kad tokią svarbią Vasario 16-osios minėjimo dieną grafikas Arvydas Každailis atvyko į mūsų miestą su noustabia paroda, kuri bus eksponuojama iki šių metų kovo 11 d. Kupiškio kultūros centre. Norime nuoširdžiai padėkoti, ir visus pakviesti aplankyti šią parodą, kurią tikrai verta pamatyti.

IMG 0596

Nuotrauka renginio metu. Visi galėjo pasivaišinti šimtmečio tortu.

IMG 05971

 Nuotraukoje Kupiškio kultūros centro direktorė Jolita Janušonienė ir grafikas Arvydas Každailis.

IMG 0601

Foto akimirka.

IMG 0604

Renginio ir parodos vedėja Kupiškio kultūros centro informacijos ir sklaidos skyriaus vadovė Karolina Vaižmužytė.

IMG 0617

Renginį pristato Kupiškio rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojas Vytautas Knizikevičius.

IMG 0619

Nuotraukoje Kupiškio enografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė.

IMG 0620

Nuotrauka parodos pristatymo metu. 

IMG 0623

Nuotraukoje Kauno kamerinio orkestro steigėjas Gediminas Dalinkevičius (dešinėje pirmas), gitaristas Simonas Bušma (kairėje pirmas). Viduryje Kupiškio etnografijos muziejaus vyr. fondų saugotoja Giedrė Zuozienė (iš dešinės antra) ir muziejininkė Jurgita Malevičiūtė (iš kairės antra).

IMG 0625

Nuotrauka renginio metu.

IMG 0640

Apie parodą pasakoja pats autorius, grafikas, knygų iliustratorius Arvydas Každailis.

IMG 0643

Muzikos garsais šildė Kauno kamerinio orkestro steigėjas Gediminas Dalinkevičius (smuikas) ir gitaristas Simonas Bušma.

IMG 0656

Nuotraukoje A. Každailis (dešinėje pirmas) ir V. Knizikevičius.

IMG 0660

Foto akimirka.