Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Paroda „Unė Babickaitė dailėje“ pristatymas.

Kovo 20 d. į Kupiškį sugrįžo Unės Babickaitės Lietuvos profesionalių teatrų festivalis "Art do". Tai  tęstinis, trečią kartą vykstantis festivalis pavadintas iškilios Kupiškio krašto režisierės ir aktorės Unės Babickaitės-Graičiūnienės garbei bei skirtas profesionalaus meno sklaidai.

Kupiškio etnografijos muziejus parengė projektą, skirtą Unės Babickaitės-Graičiūnienės (1897-1961) 120-metinėms "Meno aukštybių siekiančioji". Viena iš projekto dalių, 2017 m. vasarą įvykęs pleneras, kuriame 6 profesionalūs dailininkai - Algirdas Venckus, Arvydas Bagdonas, Arūnas Augutis, Silvija Drebickaitė, Alvydas Stauskas, Vytautas Poška (Takas) įamžino Unę, jai brangias ir su jos asmenybe susijusias vietas. 

Tęsiant Lietuvos profesionaliųjų teatrų festivalį "Art do", kovo 22 d. Kupiškio kultūros centre buvo pristatyta paroda "Unė Babiskaitė dailėje". Parodos pristatymą pradėjo Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos merginų vokalinis ansamblis, vadovaujamas Sandros Guginienės. Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė Jolanta Knizikevičienė parodą pristatė žodžiais: "paslaptingiausia žmoguje yra dvasinė energija, virstanti kūryba. Ta pati rašymui, scenai, drobei, balsui, garsui, minčiai ir meilei. Prigimties duomenys , nemaitinami dvasinės energijos, ir kaip tobulėjimo pastangos sunyksta. O dvasinės energijos švytėjimas išlieka.."

Unė Babickaitė-Graičiūnienė - viena žymiausių lietuvių tarpukario aktorių, taip pat režisierė. Slapyvardis - Unė Baye (tikrasis vardas Uršulė). Lietuvių kultūros istorijai svarbi kaip žymi aktorė, režisierė, Lietuvos vardo ambasadorė užsienyje - dirbusi JAV bei įvairiose Europos šalyse. 

Unės Babickaitės Graičiūnienės likime jaučiame esant unikalią sudėtingą asmenybę, dvasios švytėjimą, veikianti pagal išskirtinės prigimties programą. Pati tai žinojo ir jautė - siekė aiškintis pati save, norėjo save suprasti, išreikšti, kas glūdėjo giliai, jautė turinti pritraukiančią, tarsi pavergiančią jėgą. 

Meno pasaulis neretai buvo pagrindinis aktorės pasaulis, iš čia ir  u. Babiskaitės credo: "Grožis - tai mano gyvenimo Alfa ir Omega..." Deja, jokių spektaklių, kuriuose Unė Babiskaitė atlieka pagrindinius vaidmenis, vaizdo įrašų nėra išlikę, tačiau pasikliaudami amžininkais, teatro afišomis galime manyti, kad tai viena pirmųjų tarptautiniu mastu pripažintų Lietuvos aktorių. 

Unė Babickaitė buvo spalvinga asmenybė. Įspūdingų galimybių žmogus. Gimusi Laukminiškių kaime. Vaidinusi Amerikos, Paryžiaus, Londono teatruose, Kaune, kalėjusi sovietiniame lageryje.

Parodos pristatyme sutiko dalyvauti menininkas, Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus.  Jis vienas, iš projekto " Meno aukštybių siekiančioji" dalyvis.                A. Venckus trumpai papasakojo apie plenerą, kaip vyko darbai, ir kaip švelniu rankos mostu su teptuku ant drobės gulė spalvos, siekiančios išryškinti aktorės gyvenimą. Juk kas geriau supras meniniką ir įvertins jo kūrybą, jei ne jis pats? 

Paroda "Unė Babickaitė dailėje", tai dailininkų revereransas garsiajai aktorei.

IMGP8705

IMGP8706

IMGP8710

Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos merginų vokalinis ansamblis (vad. Sandra Guginienė, kairėje pirma).

 jolant

Parodos vedėja Kupiškio etnografijos muziejaus muziejinininkė Jolanta Knizikevičienė.

ziurovai

Nuotrauka parodos pristatymo metu.

IMGP8724

Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus.