Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Linos Jonikės kūrybos darbų paroda „PASLAPTYS II“

Šių metų balandžio 27 d. Kupiškio etnografijos muziejuje įvyko menininkės Linos Jonikės kūrybos darbų parodos „Paslaptys II“ pristatymas, kurį vedė kuratorė Donata Jutkienė.

Lina Jonikė (g. 1969) menininkė, yra Kauno tekstilės katedros dėstytoja, Lietuvos Kultūros ir meno laureatė už viso gyvenimo nuopelnus, viena žymiausių Lietuvos tekstilininkių, bei pasaulinio lygio menininkė. Nuo pat kūrybinio kelio pradžios vienas svarbiausių L. Jonikės tikslų – tapatumo paieškos, atskleidžiamos skirtingų temų kūriniuose. Unikalus menininkės sprendimas – sukurti nuogą kūną dengiantį drabužį (apsiaustą, rankšluostį, vystyklą) ant perregimos plastiko plokštės, atitrauktos nuo fotografijos pagrindo. Pirmąjį šios technikos kūrinį „Tekstilė ir aš“ dailininkė įgyvendino 2001 metais.

Būti, o ne atrodyti, tampa savotiška Linos Jonikės menine aksioma. Menininkei svarbi estetika, santykis su kuriama istorija, išgyventa patirtis. Ir visada – paslaptis.

Parodoje „Paslaptys II“ L. Jonikė pristato pastarųjų metų kūrybą, daugiausiai naujus, 2016-ais metais sudaigstytus kūrinius. Pristatydama savo darbus, menininkė dėkojo likimui, kad būtent čia, Kupiškio etnografijos muziejuje, turėjo galimybę atvežti savo parodą. L. Jonikė pristatė kiekvieną kūrinį, papasakodama trumpą istoriją kaip gimė jo idėja. Menininkė teigė, kad kiekvienas žmogus turi paslapčių, jos visos savaip įvairios, įdomios, su gilesne ir jautresne istorija. Pristatydama kūrinį „Senis Juzė“ autorė nutilo keliomis minutėmis... Tai vienas iš jautriausių jos kūrybos darbų. Jis yra labai stipriai išgyventas, išjaustas jos pačios vidaus. Senelio istorija palietė ne tik jos šeimą, bet ir daugelį kitų... Nutiestu gilzių taku galėjo pereiti kiekvienas parodos dalyvis, bei pajusti jų braškėjimą, išgirsti bauginantį garsą, kuris lydėjo partizanus kiekvieną kovos dieną.

Šioje parodoje eksponuojami kūriniai yra didelio formato. Didžiausias dėmesys teikiamas pamatyti paskutinį tekstilininkės darbui „Marškinių siuvėja“. Šiam kūriniui padarytos interaktyvios priemonėmis. Senolė siuvinio aureolėje, praturtintas jautriu partizanų marškinių siuvėjos Adelės Kalesinskienės (1921-2017) pasakojimu, kuris nukelia į tikro skausmo, baimės laikus. Užsidėjus ausines lankytojas išgirsta partizanų marškinių siuvėjos pasakojimą.

Baigdama pristatyti savo parodą, L. Jonikė be galo džiaugėsi, kad kartu atvyko ir jos miela draugė Erika Drungytė. Ji - vyriausioji žurnalo „Nemunas“ redaktorė, poetė, vertėja.

Poetė negailėjo gražių žodžių draugės kūrybai, mintims, idėjoms. Ji pasakojo, kad tekstilė prasideda nuo močiučių drobių, audeklų, lovatiesių. Kiekvienas dygsnis, įsiuvimas audinio, sudaro santykį labai šiltą tarp civilizacijos ir senojo amato. E. Drungytė šios parodos atidaryme, pristatė savo knygą „Patria“. Eilėraščius surinkti ją įkvėpė L. Jonikės sukurtas gilzių takas. Kaip minėjo pati poetė, jos knygos inspiratorė – Lina. Ją tai labai sujaudino. Parodos atidarymo metu E. Drungytė paskaitė poemą „ Nes nėra kito pasirinkimo“, skirtą partizanų atminimui.

Dalyvaujant parodos „Paslaptys II“ atidaryme, sužinojome,kad kūriniuose lankytojai gali rasti savo gyvenimo akimirkas. Šia paroda menininkė linki sau ir kitiems tokių paslapčių, kurios suteikia daugiau gyvenimo spalvų mums patiems ir artimiesiems.

Muziejininkė Jurgita Malevičiūtė.

Foto J. Malevičiūtės

IMGP8950

Senis Juzė. Šovinių gilzės, fotografija, plastikas, siuvinėjimas. Instaliacija. Foto: Rimantas Penkauskas.

IMGP8953

Nubučiuotasis Forografija, plastikas, siuvinėjimas. Foto: Rimantas Penkauskas.

IMGP8961

Parodos kuratorė Donata Jutkienė (kairėje) ir menininkė Lina Jonikė.

IMGP8968

Nuotrauka parodos atidarymo metu.

IMGP8970

Menininkė, tekstilininkė Lina Jonikė pristato savo kūrybos darbus.

IMGP8973

Parodos autorė Lina Jonikė kartu su vyriausiąja žurnalo Nemunas“ redaktore, poete ir vertėja Erika Drungyte.

IMGP8974

Parodos kuratorė Donata Jutkienė.

IMGP8982

Nuotraukoje poetė, vertėja Erika Drungytė.

IMGP8985

Sveikinimai menininkei Linai Jonikei.

IMGP8996

Padėkos žodžius tarė Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė.

IMGP8999

Marškinių siuvėja. Skaitmeninė spauda, siuvinėjimas karoliukais, garso takelis, metalo plokštė, tūtelės. Foto: Rimantas Penkauskas.

IMGP9005

Kupiškio etnografijos muziejaus fondų saugotoja Giedrė Zuozienė eina gilzių taku.

IMGP9009

Svečiai apžiūri parodą. 

IMGP9015

Iš kairės: parodos kuratorė Donata Jutkienė, menininkė, tekstilininkė Lina Jonikė ir redaktorė, vertėja Erika Drungytė.

IMGP89577