Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Paroda „Virgilijus Alekna – pasaulio lietuvybės ąžuolas

Liepos 5 d. Kupiškio etnografijos muziejuje svečiavosi kupiškėnas, lietuvių lengvaatletis, disko metikas, 2000 m. ir 2004 m. vasaros olimpinių žaidynių čempionas ir rekordininkas, du kart pasaulio rekordininkas, nacionalinis rekordininkas ir čempionas, keturis kartus geriausias Lietuvos sportininkas ir čempionas, Atėnų miesto ir Kupiškio rajono garbės pilietis Virgilijus Alekna.

Išorėje Virgilijus – tikras čempionas, bet viduje – kuklus ramus, kantrus žmogus. Ir kai mes aukštiname jo nuopelnus, Virgilijus viską priima kur kas kukliau – juk jis tiesiog dirbo savo darbą. Sportui jis atidavė dvidešimt gražiausių savo metų. Parodą „Virgilijus Alekna – pasaulio lietuvybės ąžuolas“ Kupiškio etnografijos muziejus parengė pirmą kartą. Žiūrovams buvo pateiktas klausimas: kodėl parodos pavadinimas yra „Virgilijus Alekna – pasaulio lietuvybės ąžuolas“. Dalis žiūrovų tai susiejo su olimpinėmis žaidynėmis. Ne kartą pasaulio stadionuose skambėjo Lietuvos himnas, kilo trispalvė. Virgilijus Alekna trispalvę nešė Lietuvos lengvaatlečių delegacijos priešakyje Londone.

Virgilijaus Aleknos gimtinė – Terpeikių kaimas, istoriniuose šaltiniuose minimas 1596 m. Ten pat, kur kaimyno Jono Jėčiaus sodyboje auga galingas, senas, šventu laikytas Terpeikių ąžuolas. Čempiono šeimoje auga ir trys atžalos. Sūnūs Mykolas ir Martynas bei dukra Gabrielė. Sūnūs nusprendė sekti tėčio pėdomis, pasirinko lengvosios atletikos šaką – disko metimą. Mažoji dukrelė dar nežino ko sieks. Jai arčiau širdelės sportas ar dainavimas. Žmona Kristina paminėjo, jog šeimoje vyro laimėjimai nėra akcentuojami ar kaip nors išaukštinami. Šeima myli Virgilijų už kitus darbus ir nuopelnus. Jis yra geras tėtis ir vyras. Pats Virgilijus renginio metu sakė, jog tokie olimpiniai pasiekimai nėra vien tik sėkmė. Tai didžiulio darbo ir fizinio pasirengimo rezultatas. Lengvaatletis pasidalino ir sėkmės paslaptimi, jog norint pasiekti didžiausią svajonę, reikia tyliai ir susikaupus dirbti, kuo mažiau apie tai kalbėti, tik tada sulauksime siekiamų rezultatų.

Geriausias ir tituluočiausias visų laikų Lietuvos lengvaatletis, kurio pavardė pasaulio atletikos istorijoje ne kartą įrašyta aukso raidėmis, galėjo tapti ir puikiu krepšininku, tačiau likimas lėmė, jog pasirinko lengvąją atletiką. Visai prieš pat 2000 m. Sidnėjaus olimpines žaidynes V. Alekna patyrė sunkią traumą, tačiau net ir netikėtai iškilę sunkumai Virgilijaus nesustabdė laimėti aukso medalio. 2004 m. Atėnų olimpinėse žaidynėse V. Alekna taip pat buvo tituluotas aukso medaliu. Taip pat Pekine 2008 m. olimpinių žaidynių žaidynių metu iškovojo 3-ąją vietą, Londone 2012 m. olimpinių žaidynių metu 4-oji vieta, dukart pasaulio čempionas Paryžiuje, 2003 m. ir Helsinkyje, 2005 m.; Europos čempionas Geteborge, 2006 m. Pasaulio taurę laimėjo Johanesburge, 1998 m. Daug kartų laimėjo įvairias tarptautines varžybas. 2005–2006 m. nugalėjo 19-oje tarptautinių turnyrų iš eilės. Asmeninis pasiektas rekordas – 73,88 m 2000 m. Kaune. Gaila, tačiau su aktyviu sportu teko atsisveikinti 2014 m. Virgilijus pripažįsta – kiekvienos varžybos jam buvo lyg šventė. Žiūrovai jo veide visada matydavo gerą nuotaiką, vidinį ramumą, susikaupimą. Treneriai stebėjosi Virgilijaus šaltu protu net ir pačiose sudėtingiausiose situacijose.

Virgilijus viename interviu yra sakęs: „Niekada negana ginti laisvę. Mes esame ta karta, kuri matė dvi skirtingas vėliavas, klausėsi dviejų skirtingų himnų. Po nepriklausomybės atkūrimo gimusiai kartai lengviau suprasti kas yra laisvė. Negalime jos esmės ir mes nesuprasti, gimę ir augę sovietmečiu.“ Renginio metu čempionas kalbėjo, jog atstovauti Lietuvą, bet kokiose varžybose yra didžiulė garbė ir atsakomybė.

Renginio metu koncertavo Kupiškio rajono kultūros centro Subačiaus padalinio moterų vokalinis kvartetas „Luknė“ (vad. Irena Jėčiuvienė). Čempioną sveikino Kupiškio rajono savivaldybės tarybos narys, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo akto signataras L. Apšega, Kupiškio rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė I. Mockuvienė, Subačiaus gimnazijos direktorė Vida Šeškuvienė. Kupiškio L. Stuokos – Gucevičiaus gimnazijos direktorius V. Žilinskas, Lukonių bendruomenės pirmininkas A. Sutkus, Subačiaus seniūnijos seniūnas V. Paliulis, Kupiškio sporto veteranų klubo „Šaltinis“ atstovai R. Semėnas ir R. Baltrūnienė. Baigiantis renginiui žiūrovams pademonstruotas dokumentinis video filmas „Virgilijus Alekna širdžių čempionas“ (Filmą kūrė autorius S. Petkus, scenarijaus autorė G. Griškaitė, operatorius Ž. Petkus, montažo režisierius M. Stankevičius). Kraštiečiui ant galvos buvo uždėtas ąžuolų vainikas. Vainikas nupintas iš ąžuolo lapų, kuris buvo pasodintas muziejaus kiemelyje prasidėjus Lietuvos sąjūdžiui. Ten auga iki šios dienos.

Parodoje eksponuojami Virgilijaus Aleknos asmeniniai apdovanojimai – taurės, medaliai ir suvenyrai. Taip pat lankytojai gali pamatyti ir Alfredo Pledžio fotografijas, kuriose galime matyti įvairias V. Aleknos šlovės akimirkas.

Kupiškis didžiuojasi turėdamas tokį lietuvybės ąžuolą, kuris daug kartų garsino Lietuvos vardą pasaulyje. Seniai norėjome parodyti gimtojo krašto žmonėms, Virgilijaus iškovotus laimėjimus. Tai labai prasminga dovana minint Lietuvos valstybės šimtmečio atkūrimą.

Renginio metu Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė, muziejininkų vardu padėkojo Virgilijui Aleknai už nuostabią parodą, o linkėjimus išsakė eilėmis:

Tarytum ąžuolas stiprus ir ištvermingas

Tarytum medis tu šitoj žemėje esi,

Žmogus gyvena, kad jis būtų reikalingas.

Kad jo darbais gėrėtųsi visi, visi.

 

Mes linkim, Virgilijau, ąžuolų žalių tvirtybės

Jaunatviškos minties ir vyriškos jėgos.

Tegul gyvena Tavyje galia jaunystės –

Kaip gyvena paukščiai miško ąžuoluos.

 

alekna1

Renginį veda Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė.

alekna2

 Nuotraukoje olimpinis čempionas Vilgilijus Alekna.

alekna3

 Renginio metu koncertavo Kupiškio r. kultūros centro Subačiaus padalinio moterų vokalinis ansamblis "Luknė" (vad. Irena Jėčiuvienė viduryje).

alekna4

Akimirka renginio metu.

alekna6

Čempioną sveikino Kupiškio r. savivaldybės tarybos narys, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Leonas Apšega (kairėje).

alekna7

Sveikinimo žodžius tarė Kupiškio r. savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Irena Mockuvienė.

alekna8

Nuotraukoje Kupiškio sporto veteranų klubo "Šaltinis" atstovė Regina Baltrūnienė ir olimpinis čempionas Virgilijus Alekna.

alekna9

Nuoširdžius sveikinimo žodžius skyrė Subačiaus gimnazijos direktorė Vida Šeškuvienė.

alekna10

Nuotraukoje Kupiškio r.  Subačiaus seniūnijos seniūnas Vidmantas Paliulis ir disko metikas, rekordininkas Virgilijus Alekna.

alekna11

Nuotraukoje Kupiškio r.  Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos direktorius Virgilijus Žilinskas.

alekna12

Nuotraukoje dovanas teikia Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė.

alekna13

Nuotrauka atminimui su Kupiškio r. garbės piliečiu Virgilijumi Alekna. Dešinėje stovi Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė.

alekna14

Kupiškėnų dovana po pirmųjų Olimpinių žaidynių 2000 m. Gintarinis diskas.

alekna15

Kupiškėnas,  lietuvių lengvaatletis, disko metikas, 2000 m. 2004 m. vasaros olimpinių žaidinių čempionas ir rekordininkas, du kart pasaulio rekordininkas, nacionalinis rekordininkas ir čempionas, keturis kartus geriausias Lietuvos sportininkas  ir čempionas, Atėnų miesto ir Kupiškio r, garbės pilietis Virgilijus Alekna.