Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

„Tradicijų tąsa kryžių viršūnėse“

Liepos 20 dieną Adomo Petrausko muziejuje įvyko susitikimas su parodos „Tradicijų tąsa kryžių viršūnėse“ autoriumi tautodailininku, kalviu Sauliumi Kroniu.

Adomo Petrausko muziejaus muziejininkė Laura Eižinienė pasitiko atvykusius svečius ir visus sukvietė į Bokštą, kur ir vyko eksponuojamos parodos pristatymas. Saulius Kronis gimė 1973 metais Panevėžyje. Mokėsi Velžio vidurinėje mokykloje, vėliau – Panevėžio J. Švedo pedagoginėje muzikos mokykloje. Kalvystės amato mokėsi Lietuvos kalvių kalvio Vytauto Kryževičiaus kalvystės studijoje. Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys nuo 2009 metų, kasmetinių tautodailės parodų Panevėžio dailės galerijoje dalyvis ir organizatorius. Lietuvos tūkstantmečiui skirtos tautodailės parodos Radvilų rūmuose Vilniuje dalyvis. Kalvystės amatą demonstruoja šventėse, amatų mugėse, bendruomenių šventėse visoje Lietuvoje, rengia edukacinius užsiėmimus vaikams ir jaunimui. Savo kūryboje daug dėmesio skiria kalviškosios kryždirbystės tradicijų išsaugojimui, kuria kryžius – saulutes, memorialinių paminklų viršūnes. Rengia personalines kalviškosios kryždirbystės parodas.

Privačios kalvės Velžio kaime, Panevėžio rajone įkūrėjas. Mobilios kalvės savininkas, edukacinių programų rengėjas. 2017 metais dalyvavo respublikinėje parodoje, skirtoje Lietuvos tautodailininkų sąjungos 50 – mečiui, rengia parodas Lietuvos nacionaliniame muziejuje. 2018 m. Lietuvos kultūros ministerija Sauliui Kroniui skyrė individualią meno kūrėjo stipendiją kalviškosios kryždirbystės plėtojimui.

Kryždirbystės istorija ir kultūra besidomintis kalvis pristatinėdamas savo parodą pasakojo, kad kiekvienas kryžius turi daug pagonybės simbolių, todėl jo darbuose pastabi akis pamatys ir augalijos, ir gyvūnijos elementų. Visi kryžiuose aptinkami simboliai yra atėję iš gamtos. S. Kronis kryžius kala dėl to, kad pratęstų tradiciją. Šį norą atspindi ir parodos pavadinimas.

Pasveikinti parodos autoriaus atvyko Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kupiškio skyriaus pirmininkė Virginija Jurevičienė bei tautodailininkai Irena Vapšienė ir Gintautas Vaitonis. Muziejaus direktorė S. Kroniui įteikė padėką už nuoširdų ir šiltą bendradarbiavimą rengiant ir pristatant parodą Adomo Petrausko muziejuje. V. Jurevičienė palinkėjo surengti tarptautinį kalvių plenerą.

Jaukų susitikimą su parodos „Tradicijų tąsa kryžių viršūnėse“ autoriumi papildė paties tautodailininko skambanti gitara su dainomis. Gražų vakarą vainikavo Sauliaus Kronio šeimos troškinys, virtas lauke ant laužo, o žolininkė Renata Montvilienė dalyvius supažindino su mus supančiuose laukuose ir pievose augančiais vaistingaisiais augalais. Papasakojo augalų naudingąsias savybes, mokė pažinti ir panaudoti  tiek kasdieniniame gyvenime, tiek ir ištikus bėdai.

IMGP0352

Parodą pristato Adomo Petrausko muziejaus muziejininkė Laura Eižinienė.

IMGP0354

Parodos pristatymo metu.

IMGP0355

Foto akimirka.

IMGP0361

Parodos pristatymo autorius tautodailininkas, kalvis Saulius Kronis.

IMGP0374

Visus parodos dalyvius S. Kronis pradžiugino muzikos garsais.

IMGP0379

Sveikinimo žodį tarė Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė.

IMGP0390

Sveikinimo žodžiai ir linkėjimai S. Kroniui nuo Kupiškio r. tautodailininkų (iš dešinės pirmas G. Vaitonis, I. Vapšienė ir V. Jurevičienė).

IMGP0399

S. Kroniui dovanų nuo V. Jurevičienės mamos -  virtos spurgos.