Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Tautodailininkės Genės Vaičikauskienės jubiliejinės parodos atidarymas

Už žalių miškelių,

Kur aukšta kalva,

Ten mano tėvynė,

Graži Lietuva...

Šiais žodžiais Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė Virginija Pakalniškienė pradėjo tautodailininkės Genės Vaičikauskienės parodos pristatymą, kuris vyko šių metų spalio 27 d. Kupiškio etnografijos muziejuje.

Genia Vaičikauskienė gimė 1953 m. rugsėjo 19 d. Paluodės kaime Zarasų r. 1961 m. pradėjo lankyti Salako vidurinę mokyklą. 1969 m. įstojo į Rokiškio kultūros mokyklą mokytis bibliotekininkystės. 1972 m. jau darbuojasi Kupiškio r. Subačiaus gyvenvietės bibliotekoje. Dailės mokytojos kelią pradėjo nuo 1975 m. 1982-1987 m. Šiaulių pedagoginiame universitete įgyja pradinio mokymo pedagogikos ir metodikos specialybę. Nuo 1989 m. Subačiaus vidurinėje mokykloje jau dirba tik dailės mokytoja. 1996-1998 m. persikvalifikuoja į dailės mokytojos specialybę mokydamasi LPKI ir VDA. Dabar – dailės mokytoja ekspertė.

Šiuo metu dirba Subačiaus gimnazijoje. Visą savo gyvenimą pašventusi menui, savo mokiniams siekia ne tik suteikti naujų žinių, išmokyti naujų technikų, bet svarbiausia – skiepyti jautrumą grožiui, ugdyti meno pajautimą širdimi.

Tapytoja, keramikė, karpytoja – tokia dailininkės Genutės Vaičikauskienės kūrybinė paletė. Puikiai įvaldžiusi tas technikas, per pastaruosius metus surengė net 25 autorines parodas Kupiškyje, Zarasuose, Panevėžyje, Utenoje. Dalyvavo 29 pleneruose, simpoziumuose Molėtų Šiaulių, Panevėžio, Varėnos rajonuose, Latvijoje, Ispanijoje. Menininkė su Aukštaitijos tautodailininkais pateikė darbus net į 68 parodas. Apie pačią tautodailininkę ir jos darbus yra išspausdintos net 67 pačios įvairiausios publikacijos – laikraščiuose, žurnaluose, kataloguose.

Šių metų parodoje spalio 27 d. buvo pristatyti eksponuojami 8 tapybos darbai ir 12 grafikos darbų. Darbai labai moteriški ir lietuviški. Vyrauja paukščiai, gėlės, išraiškingos ir ryškios spalvos. Kaip sako pati autorė : „man pačios gražiausios palvos – tai rudens spalvos: raudona, geltona, oranžinė, ruda“. Tai suteikia jos darbams jaukumą ir šilumą. Tačiau žvalgydamiesi po ekspozicijų salę, galėjome pastebėti, kad šiuo metu tautodailininkės širdis labiau linksta prie keramikos. Darbų galėjome pamatyti pačių įvairiausių. Nuo ąsočių iki pačių išraiškingiausių dovanų dėžučių, kurios papuoštos įvairiausiais raštais.

Pati autorė prisipažino, kad didžiausias akstinas ruošiant parodas yra žmonės. Jų šypsenos, padėkos, apsikalbinimai. G. Vaičikauskienė pasakojo, kad kaip dailininkė ji pradėjo nuo tapybos. Šiandien tapyba mažiau užima jos veiklos, tačiau nesako, kad pamiršo. O didžiausią dėmesį skiria dabar skiria keramikai. Tautodailininkė pasakojo, kad parodas rengia pagal savo nuotaiką, pagal tai, kuo ji labai susižavi. „Kadangi esu pedagogė, tai nuolat turiu sugalvoti vis naujų idėjų, užsiėmimų, kad mokiniams ir žiūrovui nebūtų nuobodu. Žmones gali pritraukti tik naujais sumanymais,“ – teigė menininkė.

G. Vaičikauskienė paklausta kaip jai pavyksta nuolat šypsotis tiek akimis, tiek lupomis, teatsakė, kad tai turbūt genai, ir ji paprasčiausiai kitaip nemokanti.

Apie jos šypseną šiltai atsiliepė ir pasveikinti atvykęs Lietuvos Respublikos Seimo narys Jonas Jarutis. Jis be galo džiaugėsi, kad Kupiškyje yra tokių žmonių, kurie pilni naujų idėjų, kūrybingų minčių. O G. Vaičikauskienė yra viena iš tų, kuri niekada nestovi vietoje, o džiugina žmones savo darbais ir kūryba. Gražiausius padėkos žodžius tarė Kupiškio r. savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojas Vytautas Knizikevičiaus. Jis pabrėžė, kad minint Lietuvos 100-metį, galime prisidėti prie jo šiltais darbais, rengiant ir pristatant parodą. Gerbiamas V. Knizikevičius negailėjo gražių ir šiltų žodžių parodos autorei, prisimindamas, kad ji pirmoji Kupiškio r. mokytoja eksperte, kad ji atstovauja metodiniam būreliui. Nuoširdžiai dėkojo už tai, kad mokytoja su savo ugdytiniais labai solidžiai atstovavo Kupiškio r. 2018 m. Lietuvos šimtmečio dainų šventėje „Vardant tos...“, kada Vilniuje vaikų amatų miestelyje prie Valdovų rūmų vykdė įvairias veiklas, užsiėmimus. V. Knizikevičius pabrėžė, kad G. Vaičikauskienė be galo tolerantiška, labai rami ir atsakinga moteris, gražiai bendraujant ir su vaikais, ir su kolegomis.

Sveikintojų buvo labai didelis būrys, gėlės ir dovanos netilpo ant stalo, o salėje skambėjo patys gražiausi ir šilčiausi sveikinimai nuo kolegų, kaimynų, mokinių, Subačiaus bendruomenės narių, Subačiaus miestelio seniūno ir seniūnijos atstovų, draugų. Nuoširdžių sveikinimų pynę skambių melodijų kaspinu labai gražiai apjuosė Kupiškio r. technologijos ir verslo mokyklos merginų ansamblis (vad. Sandra Guginienė) savo atliekamomis dainomis.

Šiandieną besidžiaugdami tautodailininkės kūryba, lauksime naujų jos parodų pristatymų su dar įvairesniais darbais.

Paroda eksponuojama Kupiškio etnografijos muziejuje iki šių metų lapkričio 22 d.

Virginija Pakalniškienė ir Jurgita Malevičiūtė

Foto Jurgitos Malevičiūtės

gv1

Tautodailininkė, parodos autorė Genė Vaičikauskienė.

gv2

Nuotrauka parodos atidarymo metu. Iš kairės antras sėdi Kupiškio r. savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojas Vytautas Knizikevičius, trečiasis LRS narys Jonas Jarutis.

gv3

Renginį vedė Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė Virginija Pakalniškienė (iš kairės pirmoji).

gv4

Parodos atidarymo metu koncertavo Kupiškio r. technologijos ir verslo mokyklos merginų vokalinis ansamblis (vad. Sandra Guginienė iš dešinės pirmoji).

gv5

Sveikina LRS narys Jonas Jarutis.

gv6

Nuotraukoje Kupiškio r. savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojas Vytautas Knizikevičius.

gv7

Pasveikinti meninikės atvyko Kupiškio r. Subačiaus miestelio seniūnas Vidmas Paliulis ir vyresnioji specialistė Laisva Čiuliepienė.

gv8

Patys šilčiausi sveikinimai mokytojai G. Vaičikauskienei nuo jos mokinių.

gv9

Pasveikinti vyriausios sesers atvyko brolis ir dar keturios seserys.

gv10

Pasveikinti parodos autorės atvyko keramikų atstovai iš visos Lietuvos.

gv11

Sveikina Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė.

gv12

Menininkė Genė Vaičikauskienė (iš dešinės trečioji) kartu su Kupiškio r. tautodailininkais.