Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Senojo mezgimo amato puoselėtojos Linos Bartašienės tradicinių Pasvalio krašto pirštinių parodo uždarymas

BART6Kovo 29 dienos popietę į Uoginių amatų centrą sugužėjo mezgimo amatą mylinčių žmonių būrys. Pavasarį pasitikome Linos Bartašienės tradicinių Pasvalio krašto pirštinių parodos uždarymu. Šią parodą visi norintys galėjo aplankyti nuo kovo 6 iki 29 dienos. Paskutinę parodos eksponavimo dieną po renginio dar buvo galimybė pasigrožėti įvairiausių spalvų, simbolių bei formų pirštinėmis, kuriomis puošėsi mūsų močiutės. Renginio metu buvo galimybė pabendrauti su parodos sudarytoja ir pirštinių autore Lina Bartašiene.

Į renginį atvyko Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kupiškio rajono filialo teatro grupė ,,Akimirka“ (teatro vadovė Laura Rinkevičienė), kurie dalyviams pristatė linksmą komediją ,,Moteriški pašnekesiai“. Po smagios komedijos renginio vedėja Laura Eižinienė pasidalino mintimis apie uždaromą parodą: „Regis suvokiame, kad etninės kultūros, tautinės kūrybos, darnaus bendruomenės gyvenimo ar bendravimo tradicijų pažinimas plečia mūsų istorinę ir kultūrinę atmintį. Ugdo pozityvią būties pasaulėjautą, leidžia perimti ir plėtoti kultūrinį tautos palikimą suvokiant ankstesnių kartų indėlį. Garantuoja tautos, krašto kultūros tradicijų tęstinumą, žmogaus ir gamtos darną, tapatybės išsaugojimą ir nuolatinį vertybių kūrimą. Tačiau šiandien etninė kultūra ir visa, kas su ja susiję, tarsi nustumta į modernaus, tik masinę gamybą pripažįstančio gyvenimo pašalį sukaišiota į vadovėlius ir muziejų lentynėles, nors ir traktuojama kaip vertybė, bet jau praėjusio laiko nebeesanti, nebūsianti. Bet yra žmonių, kurie bando visa tai atgaivinti ir tai liudija ši paroda, kuriai surinkti ir sudaryti prireikė turbūt ne vienų metų... Žodis pirštinė, atrodo toks paprastas ir nesudėtingas, bet pasidomėjus plačiau, rodos net nesusimąstytum kokią plačią prasmę ir reikšmę jis turi. Išgirdus šį žodį iškart galvoje sukasi šiluma ir jaukumas. O pirmasis susitikimas su šios parodos autore būtent ir sudarė šilumos ir jaukumo įspūdį. Tad tikrai nenuostabu, kad šis žmogus domisi, renka, mezga ir kitiems dovanoja šilumą ir meilę pirštinėse. Gaila, kad reikia atsisveikinti su šia paroda, kuria džiaugiamės beveik visą mėnesį“ – kalbėjo renginio vedėja.

Uždaromą parodą sudarė autentiškos pirštinės surinktos iš vietinių Pasvalio gyventojų ir remiantis senaisiais raštais yra numegztos pačios parodos autorės, o seniausiai numegztoms pirštinėms yra apie šešiasdešimt metų. „Kuo smulkesni mezgimo siūlai, tuo senesnės pirštinės. Tokiais plonais siūlais dabar beveik niekas nebemezga. Kuo plonesni siūlai, tuo tankiau jie sumezgami, o pirštinės ilgiau tarnaudavo. Nuo pirštinių rašto priklauso, kiek laiko užtruks jas nusimegzti – pavyzdžiui, trijų-keturių spalvų, įmantraus rašto pirštinių porą gali tekti megzti iki kelių mėnesių“, – sako parodos sudarytoja ir autorė, sertifikuota tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo mezgimo amato puoselėtoja L. Bartašienė.

Moteris kilusi iš Šeduvos (Radviliškio r.), baigusi Panevėžio J. Švedo pedagoginę muzikos mokyklą. Įgijusi chorinio dirigavimo specialybę į Pasvalio kraštą persikėlė gyventi 1990 m. Šiuo metu dirba Pasvalio kultūros centro Valakėlių skyriaus administratore. Mezga nuo 12 metų. Megzti išmokė pradinių klasių mokytojas. Nuo 2005 metų pradėjusi rinkti ir domėtis tradicinėmis Pasvalio krašto pirštinėmis L. Bartašienė jau yra užfiksavusi apie 400 pirštinių pavyzdžių, iššifravusi šių pavyzdžių raštų schemas. Užpildytos anketos, padaryti garso įrašai, kuriuose gausu etnografinės medžiagos apie verpalus, verpimą, siūlų dažymą, audimą, žlugtą, raštus, pavadinimus, sąsaja su Latvija, taip pat vertingi pasakojimai apie pokario gyvenimo sąlygas, pastangas išsaugoti tradicinę krašto kultūrą sovietinės okupacijos metais. Ateityje planuojanti išleisti knygą „Tradicinės Pasvalio krašto pirštinės“, kurioje būtų sudėta visa ši medžiaga.

Parodos autorę Kupiškio etnografijos muziejaus vardu pasveikino muziejininkė Jolanta Knizikevičienė, kuri įteikė katalogą „Seserų Glemžaičių rinkinys Kupiškio etnografijos muziejuje: tradiciniai lietuviški drabužiai ir jų priedai. XIX a. – XX a. I pusė“, palinkėjo stipraus siūlo, kūrybinio polėkio ir naujų atradimų. Adomo Petrausko muziejaus muziejininkė L. Eižinienė padėkojo už nuostabią parodą, šiltą bendravimą, amato puoselėjimą ir įteikdama nuo savęs dvi poras senojo mezgimo raštuotas pirštines palinkėjo, kad niekada nedingtų entuziazmas rinkti, saugoti, ieškoti.

Renginį užbaigė Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kupiškio rajono filialo vokalinis ansamblis ,,Rugiagėlės“ (muzikos vadovas Vilius Matijosas). Dalyviai pasivaišinę kava, arbata ir pyragu, kuris daugeliui sukėlė nostalgiškus prisiminimus apie vaikystę, pakilia nuotaika patraukė namų link...

Muziejininkė Laura Eižinienė

Nuotraukos fotografo Antano Tušlos

BART

Nuotraukoje autorė ir sudarytoja Lina Bartašienė.

BART1 

Muziejininkė Jolanta Knizikevičienė sveikina parodos autorę Liną Bartašienę.

BART3

Komedijos  ,,Moteriški pašnekesiai“ akimirka.

BART4

Muziejininkė Laura Eižinienė dėkoja parodos autorei ir sudarytojai Linai Bartašienei.
 
BART5
 
Renginio vedėja Laura Eižinienė dėkoja  Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kupiškio rajono filialo teatro grupės ,,Akimirka“ vadovei Laurai Rinkevičienei.