Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Direction

Menu Style

„Miško broliai – kovos už laisvę liudininkai“

IMGP1092Šiemet Lietuva mini daug įvairių sukakčių. 2019-ieji Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti: Lietuvos Nepriklausomybės kovų atminimo metais. Taip pat partizanų vado, dimisijos brigados generolo Jono Žemaičio – Vytauto metais. Taip pat ir Lietuvos Šaulių sąjungos metais.

Šie metai laba svarbūs ir Kupiškio etnografijos muziejui ir aplinkiniams regionams, kadangi minime Algimanto apygardos antrojo partizanų vado Antano Starkaus – Montės 100-ąsias gimimo metines ir 70-ąsias mirimo metines.

Minint šiuos garbingus metus ir minėjimus Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė Miglė Zakarauskaitė parengė projektą – „Miško broliai – kovos už laisvę liudininkai“. Vienas iš projekto sumanymų - suorganizuota paroda „Algimanto apygardos partizanų kovų atspindžiai“, kuri eksponuojama iki šių metų birželio 24 d. Kupiškio etnografijos muziejuje. Už eksponatus labai norime padėkoti Obelių istorijos, Utenos kraštotyros bei Okupacijos ir laisvės kovų muziejams.

Projekto tikslas – supažindinti visuomenę su Algimanto apygardos partizanų ir antrojo vado Antano Starkaus – Montės indėliu į Lietuvos laisvę.

Prasidedant renginiui visus susirinkusius dainomis pasveikino ir solinį koncertą surengė menininkas Kazimieras Likša. Autorius teigė, kad kūrinius kuria tik lietuviška kalba. O tai atveria kelius į kiekvieno širdį. Nuaidėjus padėkos aplodismentams galėjome pajusti, kad menininkas tikrai sugebėjo paliesti kiekvieno vidinę širdies gyslelę. Dalyvių ir svečių veiduose nedingo šiltos šypsenos...

Tęsiant renginį smagia nuotaika, Kupiškio etnografijos muziejaus l.e. direktorės pareigas vyr. fondų saugotoja Giedrė Zuozienė visus muziejininkus pasveikino su artėjančia muziejininkų diena įteikdama kiekvienam po gėlę.

Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė Miglė Zakarauskaitė pristatė Vytauto Didžiojo universiteto lektorių Mindaugą Nefą, kuris renginio dalyvius ir svečius supažindino ir pristatė paskaitą tema – „Antanas Starkus – Montė Algimanto apygardos partizanų kontekste“.

Po paskaitos ir kavos pertraukėlės, muziejus sulaukė garbingų svečių –LR seimo nario Pauliaus Saudargo ir jo padėjėjos Godos Karazijaitės, kurie kartu pristatė trumpametražį filmą ir knygą – „Gulago partizanai“. Žiūrint filmą, salėje jautėsi susikaustymo ir įtampos jausmas... Žvalgantis aplinkui matėsi akyse baimė, skausmas, ašaros, liūdesys... Kai kurių sėdinčių salėje žmonių akyse buvo galima įžvelgti tą skausmą, kurį patyrė... tie išgyvenimai... Filmas sulaukė labai didelio susidomėjimo. Žiūrovams kilo daug klausimų... Kai nurimo šiek tiek slogi ir liūdna nuotaika, po filmo ir knygos pristatymo sveikinimo žodį tarė Kupiškio r. savivaldybės meras Dainius Bardauskas, svečiams įteikdamas dovanėles. O gegužės 18-ąjai esant muziejininkų dienai visus muziejininkus pasveikino su profesine švente įteikdamas saldžią dovaną. LR seimo narys visus svečius ir dalyvius pasveikino su šiuo minėjimu ir kiekvienam padovanojo po savo knygą.

Renginio metu visi dalyviai ir svečiai turėjo puikią galimybę lauke susipažinti su kariuomenės ginkluote, kurią pristatė Krašto Apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės Kupiškio skyriaus 504 pėstininkų kuopa. Daugiausiai klausimų ir susidomėjimo buvo iš moksleivių. Visiems rūpėjo paimti į ranka, pačiupinėti, apžiūrėti, nufotografuoti kiekvieną ginklą.

Po ilgesnės pertraukėlės vėl visi sugužėjo į salę, kur visų jau laukė edukacinė programa „Partizanų gyvensenos rekonstrukcija, istorijos pažinimas ar pramoga?“ kurią pristatė Darius Juodis. Klausytis ir stebėti paskaitos demonstravimo buvo dar įdomiau, nes pats vedėjas buvo apsirengęs partizanų rūbais. Buvo pademonstruoti ginklai, rašymo mašinėlės, fotoaparatai ir kiti daiktai. Džiugu, kad klausimų daug kilo moksleiviams.

Viena iš labiausiai patikusių edukacijų ir didžiausio susidomėjimo sulaukė Vytauto Didžiojo karo muziejaus edukacinė programa „Partizanų ginklai“, kurią vedė Mindaugas Tamošiūnas. Pasakojimo metu jis vedė dialogą su visa auditorija. Medžiaga buvo pateikta ir vaizdine ir garsine technika. Girdint šūvius visi suvirpėdavo, ir salėje nuaidėdavo nuostabos aidas. Demonstruojant ginklus vedėjas uždavė klausimų koks tai ginklas, kuo jie skiriasi tarpusavyje. Moksleiviai tarytum įsijautė į kareivių rolę ir mielai atsakinėjo į jiems užduodamus klausimus.

Pasibaigus tikrai įdomioms paskaitoms visi buvo pakviesti į lauką, kur laukė kareiviška košė ir pašnekesiai iki vakaro...

Nuotraukos muziejininkės Jurgitos Malevičiūtės

IMGP1100

Solinį koncertą pristato menininkas Kazimieras Likša.

IMGP1103

Kazimieras Likša ir renginio vedėja Miglė Zakarauskaitė.

IMGP1128

Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-oji rinktinė. Kupiškio 504 pėstininkų kuopa ruošiasi ginklų parodai.

IMGP1136

Nuotrauka renginio metu.

IMGP1143

Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-oji rinktinė. Kupiškio 504 pėstininkų kuopos kariai klausosi paskaitos.

IMGP1157

Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-oji rinktinė. Kupiškio 504 pėstininkų kuopa pasiruošusi ginklų parodai.

IMGP1162

Foto akimirka.

IMGP1170

Foto akimirka. Mūsų Galia ir Meilė Tėvynei!

IMGP1177

L. e. direktorės pareigas vyr. fondų saugotoja Giedrė Zuozienė.

IMGP1188

Vytauto Didžiojo universiteto lektorius Mindaugas Nefas.

IMGP1201

LR seimo narys Paulius Saudargas.

IMGP1217

Nuotraukoje Darius Juodis.

IMGP1232

Nuotraukoje LR seimo narys Paulius Saudargas ir jo padėjėja Goda Karazijaitė.

IMGP1238

Kupiškio r. savivaldybės meras Dainius Bardauskas.

IMGP1308

Nuotraukoje Mindaugas Tamošiūnas.

IMGP1315

Edukacinės pamokos "Partizanų ženklai" pristatymas.

IMGP1318

Pasivaišinimas kareiviška koše.