Eriko ir Daivos Čypų kūrybos darbų paroda

Erikas Čypas gimė 1971 m. Dusetose (Zarasų r.). Jis meninių baldų stalius, drožėjas. Ant dirbinių perkelia senovinius, baltiškus ženklus. Kaltu gamina prieverpstes (kiauroji, liepinė, iškilioji), geldas, paukščiukus, kai kurie iš jų – 1 m dydžio.

Jo darbuose galima rasti ne tik paukščiukus, bet ir kiškius, žvejus – visą žmogaus gyvenimą. Jie pasklidę po visą platųjį pasaulį, ypač mėgstami japonų.

Du kartus dalyvavo respublikinėse parodose, vykstančiose kas ketverius metus: 2014 m. liaudies mano parodoje ,,Mano pasaulis“  su 5 dideliais paukščiais, 2018 m. Lietuvos šimtmečio dainų šventėje ,,Vardan tos“ su kaušais ir geldomis.

Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senojo drožybos ir žaislininkystės amato puoselėtojas, įkūrė Amatų centrą, kuriame kuria vienetinius medžio drožinius ir organizuoja edukacines programas norintiems išmokti drožti. Greta kuria Buities muziejų, kuriame rikiuojasi indai, žaislai, keramika.

Daiva Čypienė gimė 1972 m. Bileišių kaime (Zarasų r.). Baigė vidurinę mokyklą Jūžintuose. Mokėsi Kauno aukštesniojoje žemės ūkio mokykloje agronomiją. Nuo 1999 m. gyvena Dusetose. Kiek save prisimena, visada mėgo rankdarbius. Ir nesvarbu kas tai būdavo – mezgimas, nėrimas ar darbai iš biserio. Daugybę jų dovanodavo įvairiomis progomis. Labiausiai patinka nerti. Neria servetėles, užuolaidas, kepurytes, apneria lininių rankšluosčių galus, lovatieses, staltieses ar tiesiog medžiagos skiautes. Laisvalaikiu kuria įvairius papuošalus – auskarus, apyrankes, karolius.

Parodos autorė riešines mezga nuo 2011 m. Jų raštai primena promočiutės audinių raštus. Kūrybos darbuose gausu baltiškų ženklų – kryžių, svastikų, trikampių, rombų, kvadratų.

2021 m. Daiva Čypienė tapo sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicine amatininke.

Erikas ir Daiva Čypai aktyviai dalyvauja parodose, projektuose, mugėse. Juos sutiksite ne tik Lietuvos miestų šventėse, festivaliuose, bet mielai vyksta ir į kitas šalis, aktyviai įsitraukia į veiklas, kurios susijusios su mūsų tautos tradicijų puoselėjimu, senaisiais amatais, senųjų tradicijų perdavimui jaunajai kartai.

Parodoje eksponuojamos Daiva Čypienės megztos riešinės, kuriose atsispindi  tautiniai motyvai ir Eriko Čypo autentiškais raštais ornamentuotos verpstės, prieverpstės pagamintos pagal surinktą kraštotyrinę medžiagą, muziejinius pavyzdžius bei kiti autoriniai darbai-meninės improvizacijos.

Kviečiame aplankyti išskirtinę parodą, kurioje pilna gyvybės ir žaismo.

Paroda eksponuojama Veronikos Šleivytės muziejuje iki šių metų rugpjūčio 31 d.