Leidinio „Kupiškėnai – žydų gelbėtojai“ sutiktuvių šventė

Kupiškio etnografijos muziejuje lapkričio 21 d. įvyko knygos „Kupiškėnai – žydų gelbėtojai“ pristatymas. Dar prieš renginį Kupiškio laisvamanių kapinėse prie paminklų Holokausto aukoms bei ant Pasaulio tautų teisuolių Paulinos ir Povilo Aleknų kapų muziejininkai uždegė žvakeles. Žvakelės supleveno ir ant Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių kapų Palėvenės kapinėse, kurias uždegė Lietuvos katalikių moterų sąjungos Palėvenės katalikių moterų draugijos narės.

Vėliau pilnutėlėje Kupiškio etnografijos muziejaus parodų salėje buvo pristatyta paroda apie žydų gelbėtojus ir leidinys „Kupiškėnai – žydų gelbėtojai“. Renginyje sulaukta ypatingų svečių: nepaprastosios ir įgaliotosios Izraelio valstybės ambasadorės Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein, Izraelio ambasados kultūros projektų asistentės Virginijos Bunevičiūtės, Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių anūko Vidmanto Markevičiaus, Panevėžio miesto žydų bendruomenės narių ir jų pirmininko Gennady Kofman, Kupiškio rajono mero profesoriaus Algirdo Raslano, vicemero Valdo Šateikos, Markevičių giminės atstovų iš įvairių Lietuvos kampelių, Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos ir Povilo Matulionio progimnazijos bendruomenių atstovų bei kupiškėnų, neabejingų istorinei atminčiai.

Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje H. W. Silverstein sveikindama Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkus, leidinio sudarytoją Aušra Jonušytę bei visus susirinkusius, džiaugėsi, kad Kupiškyje lankosi jau trečią kartą ir tikrai ne paskutinį. Ji padėkojo už kvietimą dalyvauti šiame renginyje tokia prasminga proga – knygos, nušviečiančios istorijas apie drąsą ir žmogiškumą, pristatyme. Knygos, nušviečiančios bendrą žydų ir Lietuvos istoriją. „Tokie įvykiai, teigė ambasadorė, primena mums apie atminties ir pasakojimo galią susieti praeitį su dabartimi. Išsaugodami šias istorijas ir skatindami supratimą, ne tik atiduodame pagarbą Teisuoliams, bet ir prisidedame prie geresnio, gailestingesnio pasaulio kūrimo“. Tokios šeimos, kaip Elenos ir Juozapo Markevičių, privalo būti įkvėpėjomis ateities kartoms. Ambasadorė dėkojo visiems, kurie prisidėjo prie šio projekto: poniai Aušrai, muziejui, Panevėžio miesto žydų bendruomenei ir jos pirmininkui ponui Genadijui, Lietuvos žydų bendruomenei.

Kupiškio rajono meras profesorius Algirdas Raslanas dėkojo leidinio sudarytojai Aušrai Jonušytei ir Kupiškio etnografijos muziejui už darbą apie tuos žmones, kuriais galima didžiuotis, kurie nebodami pavojų galvojo apie kitą žmogų, kito žmogaus gyvenimą, kito žmogaus laisvę. Šių labai drąsių žmonių žingsniai bei didvyriški poelgiai ypatingai vertinami ir šios dienos tam tikrame politiniame kontekste Meras dėkojo muziejui, kad šis ėmėsi tokios aktualios temos ir ją plėtoja. Padėkota ir buvusiam merui Dainiui Bardauskui už nuveiktus darbus puoselėjant ir prikeliant naujam gyvenimui Kupiškio žydų paveldą, kurį įsipareigota puoselėti, saugoti ir pristatyti kupiškėnams bei miesto svečiams.

Leidinio sudarytoja A. Jonušytė džiaugėsi gražiu žmonių ir institucijų bendradarbiavimu ir nuoširdžiai dėkojo Kupiškio rajono nevyriausybinių organizacijų koalicijai vadovaujamai valdybos pirmininkės Marytės Semaškienės, humanitarinių mokslų daktarei istorikei Aldonai Vasiliauskienei, Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėjai Vilmai Karinauskienei, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus muziejininkei-tyrėjai Danutei Selčinskajai, E. ir J. Markevičiaus anūkui V. Markevičiumi, Kupiškio meno mokyklos mokytojoms Rimai Kalinkienei ir Ritai Laskauskienei, jų mokiniams, buvusiam istorijos mokytojui Jonui Babickui, Markevičiaus anūkams ir kitiems  pagalbininkams, prisidėjusiems prie šios knygos gimimo. Padėkota rėmėjams, Tautinių mažumų departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Kupiškio rajono savivaldybei, Geros valios fondui, Kupiškio kultūros centrui ir kitiems geradariams be kurių paramos nebūtų ir minėto leidinio.

Kalbėdamas Pasaulio tautų teisuolių E. ir J. Markevičių anūkas V. Markevičius papasakojo apie Eusejų Jacovskį, kuris pirmasis parašė apie senelio J. Markevičiaus žygdarbį gelbėjant devynis žydų tautybės žmones. Prisiminė, kad nuo 1990 metų pradėjo gauti laiškus iš Izraelyje gyvenusio Šalomo Šorenzono, kurį išgelbėjo Markevičių šeima. Taip pat ne vieną kartą bendrauta su išgelbėta Sima Šavelyte Cijoniene, kurį vis papildydavo jau turimą medžiagą ir padėdavo atkurti įvykius.

Panevėžio miesto žydų bendruomenės nariai ir pirmininkas G. Kofman pasidžiaugė, kad dažnai tenka atvažiuoti į Kupiškį, kurį galėtume laikyti Aukštaitijos žydų istorijos sostine, nes čia vyksta daug renginių, skirtų  žydų kultūrai atminti. Panevėžiečiai padėkojo buvusiam merui Dainiui Bardauskui ir dabartiniam merui Algirdui Raslanui už toleranciją, už žydų istorijos ir paveldo puoselėjimą.

Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Jūra Sigutė Jurėnienė apibendrino renginį ir įteikė padėkas bei gėles projekto pagalbininkams.

Renginį vedė Liuda Kopūstienė, koncertavo Kauno žydų bendruomenės muzikantai.

Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje H. W. Silverstein pasirašė leidinio tituliniame puslapyje renginio organizatoriams, svečiams ir kupiškėnams, kurių nusidriekė nemaža eilė.