Kupiškio r. tautodailininkų ataskaitinė paroda „Kaip mokame, taip šokame”

„Komandinis darbas yra sugebėjimas dirbti kartu siekiant bendros vizijos. Gebėjimas nukreipti individualius pasiekimus <…> tikslų link. Tai kuras, leidžiantis paprastiems žmonėms pasiekti neįprastus rezultatus.“ (Andrew Carnegie). Šie žodžiai puikiai atspindi Kupiškio etnografijos muziejaus ir Kupiškio r. tautodailininkų bendrystę, kuri tęsiasi   ne vienerius metus ir  tuo galėjo įsitikinti visi, kurie atvyko į šių metų kovo 26 d. vykusią Kupiškio r. tautodailininkų ataskaitinę kūrybos darbų parodą „Kaip mokame, taip šokame“.

Parodą pristatė Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė Gytė Jakubkaitė. Muziejininkė pasidžiaugė parodoje eksponuojamais tapybos, keramikos, medžio drožybos, metalo, karpinių, lino raižinių darbais, megztais ir nertais rūbais, šiaudų sodais, vytelių ir pintinių juostų darbais, meniškai išskutinėtais ir karpiniais išmargintais margučiais, išsiuvinėtom staltiesėlėm, takeliais, servetėlėmis ir net skėčiais.

Tautodailė – svarbi etnokultūros, tautos dvasinės ir materialinės kultūros dalis. Ji glaudžiai susijusi su liaudies pasaulėjauta, buitimi, papročiais, apeigomis ir tampriai persipina su kūrėjų nuoširdumu bei šiluma, kuri  juntama kiekviename eksponuojamos parodos darbe.  Visi autoriai stebina ir žavi savo kūrybingumu, atlikimo technikos subtilybėmis, temų įvairumu, žanrų pasirinkimu ir siužetų subtilumu.

Parodoje galima pamatyti 14 tautodailininkų  darbus. Prie šio būrio  prisijungė ir 9 meną kuriantys dalyviai iš kurių dvi kūrėjos, Genutė Koryznienė, užsiimanti tapyba  ir Danutė Palaimienė, šiaudinių sodų rišėja bei  sertifikuota tautinio paveldo meistrė,  pretenduoja  tapti tautodailininkėmis.

Kupiškio rajono tautodailininkų pirmininkė Virginija Jurevičienė pristatė  2021 m. tautodailininkų kūrybinės veiklos ataskaitą, pasidžiaugė nuveiktais darbais, pasiektais rezultatais. O pasidžiaugti tikrai verta: keramikė Genia Vaičikauskienė, vytelių pynėja Irena Vapšienė, pati karpinių meistrė Virginija Jurevičienė yra Panevėžio regioninio konkurso „Aukso vainikas“ prizininkės, o Irena Vapšienė dar ir  Lietuvos „Aukso vainiko“ laimėtoja.

Pasidžiaugti tautodailininkų paroda ir pasiektais rezultatais, nešini įspūdingomis puokštėmis, į parodą atskubėjo  Kupiškio r. savivaldybės mero pavaduotojas  Augenijus Cecevičius ir Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojas Vytautas Knizikevičius. Gerb. A. Cecevičius pasidžiaugė menininkų darbais, jų indėliu į Kupiškio krašto kultūrą, palinkėjo ir toliau kuo daugiau kurti ir stebinti  ne tik  savą kraštą nuostabiais  darbais“.

Kupiškio r. tautodailininkus atvyko pasveikinti ir  Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos pirmininkas Saulius Kronis, tautodailininkai  iš Rokiškio, Biržų ir Panevėžio.

Parodą apibendrino  Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Jūrą Jurėnienė cituodama dailininką M. Vilutį  „Menas tai gyvybė daikte. Kūrinys yra menas, esantis menininke ir išleistas į laisvę“. Direktorė teigė, jog kūryba išlaisvina žmogų ir jis tai,  ką nešiojasi širdyje ir  savo mintyse, išleidžia į laisvę tapydamas, ausdamas, pindamas, kaldamas metalą, siuvinėdamas, lipdydamas, drožinėdamas ar  megzdamas…    Pasidžiaugta ir padėkota tautodailininkams, kitiems meno kūrėjams už naujas mintis ir idėjas, už originalius darbus ir  kūrybinį polėkį.

Parodos lankytojus ir svečius  džiugino  ne tik tautodailininkų darbai, bet ir  Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos muzikos mokytojos  Daivos  Palionienės muzika: smuiko garsai, kanklių skambesys ir balso skaidrumas.

Nieko nėra gražesnio ir jaukesnio, kaip džiaugsmas  žmogaus kūrybiškumu ir kūryba,   gebėjimu  atitrūkti nuo tikrovės, matyti pažįstamus objektus ir reiškinius kitaip, neįprastu kampu, kaip laisvės, dėmesio, suvokimo, mąstymo, jausmų  ir vaizduotės žaismą.

Paroda eksponuojama Kupiškio etnografijos muziejuje iki šių metų balandžio 11 d.