Mitologinis Adomo Petrausko miškas

Šių metų spalio 4 d. Adomo Petrausko muziejuje įvyko projekto „Mitologinis Adomo Petrausko miškas“ baigiamasis renginys. Projekto vykdymui neatsitiktinai pasirinktas  šis struktūrinis muziejaus padalinys. Čia gyveno kraštotyrininkas ir muziejininkas  Adomas Petrauskas  rinkęs ne tik etnografinius eksponatus ir juos eksponavęs kiemo  pastatuose, bet suformavęs ir sodybos aplinką, kaip gamtos, istorijos muziejų po atviru dangumi. Šis šviesuolis   domėjosi įvairiais gamtos kūriniais – vėjo ar vandens nugairintomis ir nugludintomis medžių šakomis ar šaknimis, gumbais, pintimis, keistai išsikerojusiais kelmais, įdomiais rieduliais. Iš šių gamtos kūrinių jis sukūrė savotiškas fantastiness būtybes, primenančias mitologinius veikėjus ar pasakų personažus. Todėl ir projekto vykdymui  pasirinktas  A.Petrausko muziejus.

2020 metais vykdant   projektą „Sparnuotosios supynės“ čia buvo įrengtas basų kojų takas „Parduotos vasaros“, medžio skulptūros, pavėsinė, supynės. Šis muziejus yra labai populiarus  lankytojų tarpe, čia vyksta daug renginių, edukacinių užsiėmimų todėl nuspręsta, kad  Uoginiuose, šalia Adomo sodybos esančiame miškelyje,   turi būti įkurdintos mitologinės  būtybės, pratęsiančios  buvusio  šeimininko idėjas. Tuo tikslu buvo parengtas projektas „Mitologinis Adomo Petrausko miškas“ ir  pateiktas Lietuvos Kultūros Tarybai. Šio projekto vadovė ir sumanytoja muziejininkė Gytė Jakubkaitė. Muziejininkė nusprendė, kad būtent A. Petrausko  miškelyje  turi būti įrengta mitologinė erdvė, kurioje atsirastų medinės mitologinių būtybių kaukės: ragana, velnias, Žemėpatis, barstukas, laumė, Perkūnas, o juos  nušviestų lazerinės ir garso instaliacijos, suteikiančios  kuo daugiau paslapties ir mistikos.

Mitologija iki šių dienų žavi žmones paslaptingumu ir žadina vaizduotę, ji yra mūsų etnokultūros dalis, ja domisi mokslininkai, tyrinėjantys paslaptingą  dievų ir dievybių pasaulį. Tad neatsitiktinai projekto baigiamajame renginyje  dalyvavo etnologas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, profesorius Rimantas Balsys. Svečias pristatė paskaitą  „Lietuvių dievai, deivės ir mitinės būtybės“.  Gerb. profesorius daugiau nei 20 metų tyrinėja baltiškuosius dievus ir jų pasaulį. Klausytojai išgirdo daug įdomių dalykų apie prūsiškus  ir lietuviškus dievus.

Po paskaitos visi svečiai  buvo pakviesti  paragauti stebuklingo, paslaptingo, turinčio stiprybės galių laumių viralo.

Vis labiau temstant renginio dalyvius viliote viliojo paslaptingasis miškas, kur  kiekvienas turėjo pajausti, kad  juos kažkas paslapčia stebi. Priartėjus  prie  miško šis nušvito lazerių ir garso instaliacijomis. Miškas tapo  dar labiau mistinis ir paslaptingas.

O paslapties suteikė ne tik lazeriai  ar muzika, bet ir  tautodailininko Romualdo Dobricko sukurtos mitologinių dievų, deivių ir  kitų būtybių kaukės.

Įstabus, įdomus ir paslaptingas Adomo Petrausko miškas bus puiki vieta praleisti vakarus neįprastoje ir stebuklingoje aplinkoje, kurioje gyvena nežemiškos mūsų protėvių tikėjimų sukurtos dievybės.