Dailininkas karikatūristas ir komiksų kūrėjas Al Jaffe (tikrasis vardas Abraham Jaffe)

Al gimė 1921 m. kovo 13 d. JAV, Džordžijos  valstijos Savanos mieste ir augo apsuptas trijų jaunesniųjų brolių. Motina Mildret Gordon Jaffe, gimusi Zarasuose 1913 m. atvyko į Niujorką. Tėvas Morris Jaffe Niujorke apsigyveno 1905 m. Motina 1927 m. su keturiais sūnumis grįžo į gimtuosius Zarasus. Po metų dailininko tėvui Morrisui įtikinus, motina Mildret su vaikais grįžo į JAV, be ne ilgam. 1929 m. Mildret su keturiais vaikais vėl atvyko į Zarasus, 1932 m. persikėlė į Kauną apsigyveno Vilijampolės priemiestyje žydų bendruomenėje. 1933 m., Hitleriui atėjus į valdžią kaimyninėje Vokietijoje, atvykęs tėvas išsivežė tris vyresniuosius sūnus, 1940 m. ir jaunesnįjį.

1935 m. Al Jaffe JAV dalyvavo piešimo konkurse ir jį laimėjęs pateko į Fiorella H. La Guardia muzikos ir dailės vidurinę mokyklą. Karo metais dirbo kariuomenės menininku. Piešė šaržus, dirbo komiksų menininku keliuose leidiniuose. 1955 m. pradėjo dirbti Niujorke leidžiamame politikos ir satyros žurnale “MAD”, o vėliau tarpusiu komiksinės satyros leidiniu. Al Jaffe tapo ilgiausiai jame dirbančiu autoriumi ir ne tik piešiančiu, bet ir rašančiu straispnius. Dailininkas pelnė daug įvairių apdovanojimų. 2016 m. kovo 30 d. Al Jaffe įrašytas į Pasaulio Gineso rekordų knygą už “Ilgiausia komiksų kūrėjo karjera” – 73 m. 3 mėnesiai.

2010 m. biografė Mary-Lou Weisman apie dailininką parašė knygą “Pašėlęs Al Jaffe gyvenimas”. Knugos pagrindinis personažas ją dar papildė savo piešiniais. Juose pavaizdavo savo ir brolių gyvenimą Zarasuose pilną įvairiausių vaikiškų pramogų.

Tai autoriaus kūrinių reprodukcijos iš Zarasų krašto muziejaus fondų.

Tėvas Morris Jaffe moko savo sūnus Al ir Harry piešti.
Duonos su sviestu ir medumi valgymas Chaimkės Musil pirkios prieangyje.
Broliai Al ir Harry išranda obuolių skynimo priemonę.
Giminaitės pakviestas, Al skina vyšnias. Tuo metu senelis Gordonas atlekia įpykęs dėl anūko paliktos netvarkos jo namuose.
5 km. kelionė namo tamsią naktį per tankų mišką.
Al prasimano skraidančias roges.
Vaikai gamina plaustus iš ilgų meldų.
Turgaus aikštė Zarasuose. 1927 m. Mildret Gordon Jaffe su keturiais JAV gimusiais sūnumis grįžta į savo gimtąjį miestą (originalas - juodai balta Al Jafee iliustracija).
Išsigandęs kaimietis dėdės Moišės kino teatre
Banderolė su komiksais iš JAV laikraščių nuo tėčio. (Komiksas - humoristinių siužetinių paveikslėlių serija su trumpu tekstu).
Už sportinius batelius, panašius į boksininkų dėvimus, Al gavo smūgį į nosį.
Pjautuvas - žmonos iš Lietuvos gabenama dovana vyrui į JAV.
Beridendamas lanką, Al susiduria su vietiniu chuliganu.
Zarasai. Tėčio dovana - amerikietiškas futbolo kamuolys.