Fotografijų paroda „Kupiškėnai – žydų gelbėtojai“

Kupiškio kraštas – vienas iš Lietuvos kampelių, nuo seno garsėjo žmonių paprastumu, nuoširdumu ir atjauta. Gilinantis į kraštiečių tarpusavio bendravimo, bendradarbiavimo, savitarpio pagalbos santykius ir jų istoriją, pastebėta, kad užslinkus negandoms, kupiškėnai stengėsi joms atsilaikyti ir padėti pagalbos prašantiems ir jos su viltimi laukiantiems žmonėms. Sudėtingiausiu laikotarpiu jie buvo aklinoje tamsoje tarsi švieselės – žmogiškumo simboliai.

Didžiuojamės, kad Pasaulio tautų teisuolių vardai suteikti 7-iems garbingos Markevičių šeimos nariams, kilusiems iš Trinapolio vienkiemio – Juozapui, Jonui, Elenai, Romui, Vladui, Marijonai Markevičiūtei-Rytmetienei ir Valerijai Markevičiūtei-Stanevičienei, Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčios kunigui Feliksui Ereminui, Juozui Petruliui iš Rudikų sodžiaus, Povilui Tamošiūnui iš Subačiaus geležinkelio stoties (dabar – Subačiaus miestas), Paulinai ir Povilui Aleknoms iš Paliepių vienkiemio. Buvo ir daugiau iš Kupiškio krašto kilusių ar jame dirbusių dvasininkų ir pasauliečių, kurie atsiliepė į pagalbos prašančių žmonių šauksmą. Antrojo pasaulinio karo metu persekiojamus žmones globojo Subačiaus Švč. Trejybės bažnyčios kunigai Vincentas Beinorius, Povilas Mikalajūnas ir Jeronimas Matulis, Troškūnų klebonas kunigas Antanas Juška, kilęs iš Subačiaus miestelio (Senojo Subačiaus), Palėvenės šv. Dominyko, šv. Pranciškaus ir šv. Lauryno bažnyčioje dirbęs kunigas Zenonas Karečka, Kupiškio gydytojas Ipolitas Franckevičius, ūkininkė Grasilda Pauliukienė iš Subačiaus miestelio apylinkių, Povilas Balčiūnas iš Didžiagrašių, Laukminiškių kaimo valstietis Povilas Vilkas, Kriaučiūnų šeima iš Pasuosių kaimo bei kiti, kurių pavardžių jau nesužinosime.

Nors kai kuriems iš jų nepavyko išsaugoti slepiamų žmonių gyvybių, tačiau visų jų ryžtas ir pasiaukojimas svarbus mūsų istorinei atminčiai ir mūsų kultūros paveldui. Po Antrojo pasaulinio karo, daugelis iš jų buvo persekiojami, terorizuojami, jiems teko iškęsti Sibiro lagerių brutalumą ir baisumus, tremties skaudžią naštą. Po kurio laiko, sugrįžus į Lietuvą, kabintis į gyvenimą ir būti valdžios niekinamais bei atstumtaisiais, už meilę Lietuvai ir persekiojamiems žmonėms. Apie taurios dvasios žmones ir jų atliktą žygdarbį, pradėta kalbėti, tik atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę. Jie kasmet prisimenami vykdant įvairius Kupiškio etnografijos muziejaus, Kupiškio rajono nevyriausybinių organizacijų koalicijos, Lietuvos katalikių moterų sąjungos Palėvenės katalikių moterų draugijos, Kupiškio rajono ūkininkių draugijos „Sodžius“ projektus, susitikimus su vaikaičiais, aktyviais bei praeičiai neabejingais Kupiškio rajono žmonėmis.

Fotografijų paroda, skirta kovo 15-ąjai, Lietuvos žydų gelbėtojų dienai paminėti. Virtualioje parodoje eksponuojamos 35 nuotraukos.

Elenos ir Juozapo Markevičių šeima. Pirmoje eilėje iš kairės: Jadvyga, Elena, Juozapas, Marijona ir Regina. Antroje eilėje iš kairės: Vladas, Romas, Valerija ir Jonas. XX a. 4 deš. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Palėvenės bažnyčios klebonas kunigas Zenonas Karečka. (iš A. Ramanauskienės archyvo)
Kunigas Antanas Juška, augęs Pamarnakių kaime. (iš A. Ramanauskienės archyvo)
Subačiaus kunigai. Iš kairės: Vincentas Beinorius ir Povilas Mikalajūnas. XX a. 4 deš. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Kunigas Feliksas Ereminas, išgelbėjęs Rachelę Reginą Rozenbergaitę Antrojo pasaulinio karo metais. (iš A. Vasiliauskienės archyvo)
Juozas Petrulis darbo metu. 1942 m. gegužės 11 d. (iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių)
Šiaulių „Aušros“ muziejaus darbuotojai. Priekyje iš kairės sėdi: Juozas Petrulis, Stasys Ivanauskas. Viduryje iš kairės: Kazys Paulauskas, Emilija Petrulienė, Juozas Bagavičius. Paskutinėje eilėje iš kairės: Vincentas Vaitiekūnas, Stasys Vaitkus. 1942 m. sausio 3 d. (Nuotr. P. Bugailiškio. Iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių)
Povilas Balčiūnas (sėdi kairėje) iš Didžiagrašių kaimo su šeima, žmona Anele, dukterimi Gertrūda, sūnumis Broniumi, Jonu ir Povilu ištremti į Sibirą. Irkutsko sritis, Bodaibo. 1950 m. kovo 3 d. (iš A. Venckaus archyvo)
Markevičiai Sibire. Iš kairės: Valerija, Juozapas ir Romas. XX a. 6 deš. (iš A. Stanevičiaus albumo)
Malvina ir Povilas Tamošiūnai su savo vaikais Vytu, Palmira ir Ferdinandu Algimantu. 1951 m. (iš Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus rinkinių)
Marijonos Markevičiūtės ir Antano Rytmečių šeima. Pirmoje eilėje Marijona ir Antanas. Antroje eilėje iš kairės: Aldona, Antanas, Mintautas, Eugenijus. Apie 1962 m. Subačiaus geležinkelio stoties miestelyje (dabar – Subačiaus miestas) (iš A. Rytmečio albumo)
Onos ir Jono Markevičių šeima Panevėžyje. Kairėje – Janina, dešinėje –Vidmantas. Apie 1962–1963 m. (10 metų būdamas Vidmantas klausėsi senelio ir tėvo pokalbių apie išgelbėtuosius) (iš V. Markevičiaus archyvo)
Juozapas Markevičius su sūnumi Romu Markevičiumi. XX a. 8 deš. (iš R. Markevičiaus albumo)
Juozapas Markevičius. XX a. 7 deš. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Susitikimas Aleknų sodyboje. Iš kairės: Rūta Jofaitė, Paulina Aleknienė ir Juozas Petrulis. 1970 m. (iš Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus rinkinių)
Gydytojas Ipolitas Franckevičius. XX a. 5–6 deš. (iš Kupiškio etnografijos muziejaus archyvo)
Anūkai Juozapo Markevičiaus dukros Jadvygos Sarokienės laidotuvėse Subačiaus geležinkelio stoties miestelyje (dabar – Subačiaus miestas). Priekyje Juozapas Markevičius. Pirmoje eilėje iš kairės: Augenijus Rytmetis, Regina Sarokaitė, Romualda Sarokaitė, Violeta Tankūnaitė, Birutė Stanevičiūtė. Antroje eilėje iš kairės: Mintautas Rytmetis, Vilius Tankūnas, Aldona Aleksandravičienė, Janina Kelmienė, Vidmantas Markevičius, Antanas Rytmetis, Romualdas Markevičius, Algerdas Stanevičius. 1982 m. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Izraelyje. Iš kairės: Roza Šorenzon, Jonas Markevičius ir Šalomas. 1991 m. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Izraelyje. Jonas Markevičius (kairėje) ir Šalomas Šorenzonas. 1991 m. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Žydų gelbėtojai ir jų artimieji iš Lietuvos susitikime su Izraelio Kneseto pirmininku Dovu Šilanskiu. Pirmoje eilėje iš kairės: Natalija Žemaitaitienė, Dov Funk, Jonas Ruzgys, Stasė Ruzgienė, Bronė Paulauskienė, Dovas Šilanskis, Vladas Varčikas, Jonas Markevičius, Bronė Straupienė, išgelbėta moteris iš Izraelio, Regina Karpavičienė, Ričardas Mikutavičius, Pijušas Kilikevičius. Antroje eilėje iš kairės: dvi Izraelio pilietės, Pranas Grigalaitis, Liuba Čessakova, Vytas Grigalaitis, Magdalene Kašinskienė, Vanda Samborienė, Genė Pukaitė, Jonas Kupraitis, Veronika Petrulaitienė, Joana Baublienė, Ramutė Šenešentskaja, Lilijana Binkytė-Mozoriūnienė, Birutė Grigalaitytė-Brazienė, Bronė Grigalaitienė, Juozas Straupys, Stanislovas Medekša, izraelietis, Juozas Bartkevičius. 1991 m. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Jonas Markevičius Jad Vašem memoriale, prie sienos, kurioje įamžinti Pasaulio tautų teisuolių Markevičių šeimos nariai. 1991 m. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Jonas Markevičius apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Iš kairės: sūnus Vidmantas Markevičius, Jonas Markevičius, Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus, dukra Janina Markevičiūtė-Kelmienė. 2001 m. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Elena Markevičienė (po mirties) apdovanota Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Iš kairės: anūkas Vidmantas Markevičius, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir proanūkė Vaida Markevičiūtė. 2015 m. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Romas Markevičius (po mirties) apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Iš kairės: marti Jūratė Markevičienė, sūnus Rimantas Markevičius, anūkė Indra Markevičiūtė, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, anūkė Karolina Markevičiūtė, sūnus Ričardas Markevičius ir marti Renata Markevičienė. 2015 m. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Marijona Markevičiūtė-Rytmetienė (po mirties) apdovanota Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Iš kairės: dukra Aldona Aleksandravičienė, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, sūnus Antanas Rytmetis ir sūnus Mintautas Rytmetis. 2015 m. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Vladas Markevičius (po mirties) apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Iš kairės: sūnus Saulius Markevičius, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir marti Indrė Markevičienė. 2015 m. (iš V. Markevičiaus archyvo)
Juozas Petrulis (po mirties) apdovanotas Pasaulio tautų teisuolio medaliu. Apdovanojimas įteiktas sūnėnui Antanui Tamošiūnui. Iš kairės: Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, Antanas Tamošiūnas, nepaprastasis ir įgaliotasis Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas. 2016 m. (iš Izraelio ambasados Lietuvoje archyvo)
Juozas Petrulis (po mirties) apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Apdovanojimas įteiktas sūnėnui Antanui Tamošiūnui. Iš kairės: Vilniaus kupiškėnų klubo narys Albinas Čiurlys, Kupiškio Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojas Vytautas Knizikevičius, Vilniaus kupiškėnų klubo narė Zita Ragelienė, Prezidentūros kancleris Giedrius Krasauskas, Antanas Tamošiūnas, Vilniaus kupiškėnų klubo viceprezidentas Vilius Bartulis, Antano Tamošiūno giminaitis Vytautas Kacinauskas ir Vilniaus kupiškėnų klubo prezidentė Filomena Marčiulionienė. 2016 m. (nuotr. A. Jonušytės)
Prie Juozo Petrulio kapo Vilniaus Saltoniškių kapinėse. Iš kairės – Vilniaus kupiškėnų klubo nariai: Zita Ragelienė, viceprezidentas Vilius Bartulis, prezidentė Filomena Marčiulionienė, Albinas Čiurlys, Juozo Petrulio sūnėnas Antanas Tamošiūnas ir Vytautas Kacinauskas. 2016 m. (iš A. Čiurlio archyvo)
Kunigas Feliksas Ereminas (po mirties) apdovanotas Pasaulio tautų teisuolio medaliu. Apdovanojimas įteiktas giminaičiui Taurui Budziui. Iš kairės: Tauras Budzys, nepaprastasis ir įgaliotasis Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas, dr. Aldona Vasiliauskienė, Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas. 2017 m. (iš A. Jonušytės archyvo)
Prie Elenos ir Juozapo Markevičių dukros Marijonos Markevičiūtės-Rytmetienės paminklo Subačiaus miesto kapinėse. Iš kairės: anūkas Antanas Rytmetis, architektas Tauras Budzys, anūkas Vidmantas Markevičius ir architektė Vytalija Budzienė. 2019 m. (nuotr. A. Jonušytės)
Prie Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių kapo Palėvenėje. Iš kairės: Kupiškio rajono nevyriausybinių organizacijų koalicijos valdybos pirmininkė Marytė Semaškienė, renginio dalyvė Marė Burokienė, anūkai: Aldona Aleksandravičienė, Vidmantas Markevičius, Janina Markevičiūtė-Kelmienė, renginio dalyvė Dalia Jusevičienė. 2022 m. (iš A. Ramanauskienės archyvo)
Renginio „Prisimenant Palėvenės parapijos žydų gelbėtojus“ sumanytojai, dalyviai ir svečiai. Pirmoje eilėje iš kairės: Chaimas Bargmanas, Lietuvos katalikių moterų sąjungos Palėvenės katalikių moterų draugijos pirmininkė Aldona Ramanauskienė, Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių anūkas Vidmantas Markevičius, Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas, Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas (Gennady Kofman). Antroje eilėje iš kairės: Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių anūkė Janina Markevičiūtė-Kelmienė, Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus, Birutė Grakauskaitė-Simonaitienė, Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių anūkas Ričardas Markevičius, Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė istorikė Aušra Jonušytė. Trečioje eilėje iš kairės: Kostas Ramanauskas, Žemutinė Palėvenės dvaro savininkė Nijolė Marija Milaknienė, Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių proanūkis Aurikas Pranckūnas, anūkai Rimantas Markevičius ir Aldona Aleksandravičienė. 2022 m. (nuotr. V. Šimkaus)
Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių anūkas Vidmantas Markevičius pasakoja senelių ir tėvų, gelbėjusių žydus, šeimos istoriją. Iš kairės: Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas (Gennady Kofman), Izraelio ambasados kultūros projektų asistentė Virginija Bunevičiūtė, Vidmantas Markevičius, nepaprastoji ir įgaliotoji Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein. 2024 m. kovo 14 d. (nuotr. A. Ramanauskienės)
Palėvenės kapinėse pagerbtas Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių atminimas. Iš dešinės: Kupiškio rajono meras prof. habil. dr. Algirdas Raslanas, Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė istorikė Aušra Jonušytė, Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas (Gennady Kofman), nepaprastoji ir įgaliotoji Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein, Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių anūkas Vidmantas Markevičius, Lietuvos katalikių moterų sąjungos Palėvenės katalikių moterų draugijos pirmininkė Aldona Ramanauskienė, Kupiškio rajono vicemeras Valdas Šateika. 2024 m. (nuotr. M. Zakarauskaitės)