Kupiškio krašte, kuriame gausu įvairių paveldo ir architektūros statinių, ypatingą vietą užima Palėvenės dominikonų vienuolyno statinių ansamblis ir netoliese esanti šv. Dominyko šv. Pranciškaus ir šv. Lauryno bažnyčia. Kadangi dominikonų vienuolyno statiniai paskutiniaisiais dešimtmečiais buvo pradėti renovuoti ir laiko tėkmėje keitėsi jų vizualumas, minėdami Europos paveldo dienas, pristatome dominikonų vienuolyno statinių istoriją fotografijose, siekdami atskleisti architektūrinius pastatų ir aplinkos pokyčius. Surinkta fotografinė medžiaga iš buvusios Kupiškio etnografijos muziejaus direktorės Violetos Aleknienės, muziejininkės istorikės Aušros Jonušytės ir Kupiškio rajono savivaldybės administracijos paminklotvarkos archyvo.
Palėvenės dominikonų vienuolynas buvo pradėtas statyti XVII a. pabaigoje, baigtas statyti 1779 m. Statybos vyko trimis etapais. Be gyvenamųjų vienuolių patalpų buvo pastatyti du svirnai, arklidės su ratinė, tvartas ir šulinys, buvo įrengtas malūnas. Vienas iš svirnų turėjo įdomias medines konstrukcijas. Viename vienuolyno statinių yra dviejų aukštų įvažiavimo bromas su vartais. Virš ratinės – mansarda, kurioje džiovindavo vaistinius augalus. Buvo pastatytas medinis dengtas koridorius nuo vienuolyno iki zakristijos durų. Visose dviejų korpusų celėse buvo pastatytos krosnys. Iš viso tuo metu buvo skaičiuojama apie 12 vienuolyno pastatų. Pagal atliktus polichrominius tyrimus nustatyta, kad XVIII a. celių ir koridorių sienos buvo ištapytos dominikonų šventųjų figūromis, siužetinėmis ir ornamentinėmis kompozicijomis.
Vienuolyno gyvavimo laikotarpiu vienuoliai įsteigė noviciatą ir mokyklą, sukaupė 970 tomų biblioteką, kurioje buvo ir lietuviškų knygų. Dominikonas Domininkas Sutkevičius (1782-1849 m.) (Dominykas, Dominikas) apie 1835 m. parengė lietuvių–lenkų, lietuvių–lotynų–lenkų kalbų žodynus. Rapolas Jasikevičius 1855-1859 m. Palėvenėje parašė pirmąjį lietuviškų pamokslų 4 tomų pamokslų rinkinį lietuvių kalba. Vienuolyne dirbo poetas Kajatonas Aleknavičius (1804-1874 m.) – elementoriaus ir dainų knygelės autorius.
1858 m. birželio 6 d. Palėvenėje lankėsi vyskupas Motiejus Valančius. Palėvenės dominikonų vienuolyne vyskupas pirmą kartą pradėjo skelbti blaivybės idėjas, vizitacijos metu buvo sukurta pirmoji Blaivybės brolija.
Palėvenės vienuolynas per 150 metų buvo Aukštaitijos dvasinis ir kultūros židinys. Nuo 1798 m. vienuolyne vyko filosofijos ir retorikos studijos, po 1811 m. iš Vilniaus atkeltas teologijos kursas tikinčiajai bendruomenei.
Už bendradarbiavimą su 1863 m. sukilėliais, Kauno gubernatorius įsakė Palėvenės dominikonų vienuolyną uždaryti, o vienuolius išskirstyti į Raseinių, Gardino, Nesvyžiaus ir Žemaičių Kalvarijos vienuolynus. 1865 m. vienuolynas buvo uždarytas. Vienuolis Hiacintas Milostnickis atiduotas karo lauko teismui, bažnyčia palikta katalikams prie jos palikus du vienuolius. Bibliotekos knygos buvo išdalintos Kauno gimnazijai, Lietuvių mokslo draugijai, likusias knygas paėmė Palėvenės apylinkių studentas Jurgis Elisonas ir vokiečiai Pirmojo pasaulinio karo metu.
Nebelikus vienuolių pradėjo nykti ir vienuolynas. Po antrojo pasaulinio karo vienuolyne buvo įkurtas kolūkis, grūdų sandėlis, apsigyvenę kolūkiečiai išgriovė autentiškas krosnis, išlupo parketo likučius, nudraskė lipdinius. 1955 m. kilęs gaisras stipriai sunaikino šv. Dominyko, šv. Pranciškaus ir šv. Lauryno bažnyčią ir vienuolyno pastatus.
Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę suremontuotas ratinės pastatas, metalinėmis konstrukcijomis sutvirtintas vienuolių gyvenamasis pastatas. 1991, 1993, 1998, 2017 m. atlikti vienuolyno teritorijos archeologiniai tyrimai, radiniai saugomi Kupiškio etnografijos muziejuje. 2000 m. Palėvenės dominikonų vienuolynas paskelbtas kultūros paveldo paminklu. 2001-2016 m. kiekvienais metais vienuolyne organizuotas muzikos ir teatrų festivalis „Sielos ilgesys“. 2018 m. užbaigta vienuolyno svirno restauracija. 2017 m. parengtas pagrindinio pastato tvarkybos ir restauravimo projektas, nuo 2018 m. prasidėjo restauracijos darbai. Šiuo metu Palėvenės vienuolyne įsikūrusi kaimo bendruomenė „Palėvenys“ ir Kupiškio rajono turizmo ir verslo informacijos centras.
Kviečiame pažvelgti į Palėvenės dominikonų vienuolyno statinių ansamblio pokyčius nuo XX a. 4-5 deš. iki šių dienų.