Kupiškio miesto aikštės lobis

Iki Kupiškio miesto Lauryno Stuokos Gucevičiaus aikštės rekonstrukcijos muziejus  saugojo daugiausiai  tik XIX – XX a. artefaktus. 2018 m. gegužę,  atliekant aikštės renovaciją, ėmė verstis ir jos istorijos paslaptys. Čia buvo rasti maždaug   XVI-XVII a. archeologiniai radiniai. Jie yra ypatingi, nes  atskleidžia XVII a. miestietišką gyvenimo būdą ir turtina Kupiškio miesto istoriją.

2019 m. Lietuvos kultūros taryba finansavo muziejaus parengtą projektą „ Kupiškio miesto aikštės lobis“. Šio projekto pagalba unikalūs radiniai, svarbūs ne tik Kupiškiui, bet ir visam regionui,  buvo konservuoti ir restauruoti, taip išsaugojant juos ateinančioms kartoms. Muziejininkų darbas ties rastu lobiu nesustojo, šiuo metu rengiami nauji projektai, susiję  su šių vertybių tyrinėjimu  ir sklaida.

Truputėlis  istorijos leis plačiau ir išsamiau pasižiūrėti, kokia gi buvo mūsų aikštė nuo seniausių laikų iki šių dienų. Kaip žinia, Kupiškyje turgūs jau vyko 1529m. Aikštė turėjo būti maždaug dabartinėje vietoje, šalia Vilniaus– Rygos kelio, toli nuo administracinio centro Pajuodupės dvaro ir   gerokai vėliau, 1613m., pastatytos medinės bažnyčios. Tokia strateginė  aikštės vieta  yra savitas ir  netradicinis reiškinys.

Kupiškio miesto urbanistinę struktūrą XVIa. II p. suformavo Valakų reforma. Užstatymas buvo retas, sodybinis, minimos karčiamos, krautuvės, kalvė, aludės. Pirmieji vietiniai gyventojai  buvo  prekybininkai ir amatininkai.  XVII a.  aikštės užstatymas smarkiai sutankėjo,  tačiau „medinį“ Kupiškį alino gaisrai. XIX a. I p. atsiranda pirmieji mūriniai pastatai – mokykla ir varpinė. Miestas prekybinių privilegijų neturėjo. Jis priklausė feodalams Čartoriskiams, kol 1831m. jį perėmė okupacinė Rusijos imperijos valdžia. Pirmasis miesto planas buvo sudarytas 1844m. Aikštė,  išlikusi  iki šiol, buvo  trapecinio plano su tankiu perimetriniu užstatymu, viduryje prekybinėmis eilėmis, be apželdinimo. Tuo metu be medinių jau buvo ir mūrinių, raudonų plytų, netinkuotų, ornamentuotų, su baltomis langinėmis,  malksnomis dengtų, su mezoninais, būdingų istorizmo stiliui, vienaukščių ir dviaukščių pastatų.

Lietuvos nepriklausomybės metu (1918–1940m) aikštę buvo numatyta paversti poilsio reprezentacine zona, todėl  nugriauta daug senų namų, atsirado trys 2–jų ir 3– jų aukštų  banko, vaistinės ir komerciniai – gyvenamieji pastatai.

Radikalūs aikštės pertvarkymai vyko sovietinės okupacijos metais. Nuo 1947m. turgus buvo visai uždarytas, aikštė paversta skveru, perimetru pasodinti medžiai, palaipsniui  nugriauti visi senieji pastatai, išskyrus vieną dviejų aukštų  mūrinį gyvenamąjį namą prie banko pastato.

XXa. dešimtajame dešimtmetyje pietiniame aikštės šone pastatyti administraciniai dviejų – keturių aukštų, pseudo modernizmo ir pseudo postmodernizmo stiliaus pastatai – bankas ir  viešbutis „Kupa“  bei  komerciniai pastatai tarp kurių įterptas paminklas architektui Laurynui Stuokai–Gucevičiui.

2019 m. rekonstruota  aikštė pritaikyta bendruomenės veikloms vykdyti, skirta poilsiui bei  šventėms: atnaujinta aikštės danga, šaligatviai, želdynai ir mažoji architektūra,   įrengtos vietos prekybai, yra  automobilių stovėjimo aikštelė,  viešasis tualetas, sutvarkytos apšvietimo ir lietaus nuotekų sistemos  ir kone svarbiausiu aikštės akcentu tapo grojantys fontanai.

Parengta pagal architekto Jono Minkevičiaus straipsnį „Lauryno Stuokos – Gucevičiaus aikštės istorija ir architektūra“ 2019 m.

 

 

‎‎

 

Sieninis koklis, puoštas tęstiniu ornamentu, XVII a. 2 pusė - XVIII a. Fotografas Gintas Kavoliūnas
Sieninis koklis, puoštas žvaigždės ir rozetės deriniu, XVII a. 2 pusė - XVIII a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Karnizinis koklis, XVIII a. 1pusė. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Stalo keramika, lėkštė, XVII-XVIII a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Stalo keramika, lėkštė, XVII-XVIII a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Stiklinė, XVIII-XIX a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Pypkė, keraminė, glazūruota, XVII a. pabaiga - XVIII a. pradžia. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Stiklinės / bokalo formos indo dugnelis, XVII-XVIII a. 1 pusė. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Stiklinių indų šukės, XVIII-XX a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Virtuvės indų fragmentai, XVII-XIX a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Indų fragmentai, XVII-XIX a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Stiklinių indų fragmentai, XVII a. 2 pusė - XVIII a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Indų fragmentai, XIX-XX a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Sieninio koklio fragmentas, puoštas augaliniu ornamentu, XVII a. 2 pusė. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Sieninio koklio fragmentas, puoštas augaliniu ornamentu, XVII a. 2 pusė. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Karnizinis koklis, puoštas delfino motyvu, XVII a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Gyvulių kaulai, surinkti aikštėje. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Kupiškio miesto aikštės rekonstrukcijos metu rasti radiniai muziejuje. Fotografė Jurgita Banionienė.
Kupiškio miesto aikštės rekonstrukcijos metu rasti radiniai muziejuje. Fotografė Jurgita Banionienė.
Buteliukas, XIX-XX a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Kampinės kolonėlės (?) fragmentas, XVII a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Kampinio nišinio koklio fragmentas, XVII a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.
Karnizinis koklis, puoštas augaliniais motyvais, XVV a. Fotografas Gintas Kavoliūnas.