Siūloma knyga
Pasirodė ilgai puoselėtas, ilgai lauktas unikalių menininkės Veronikos Šleivytės nuotraukų albumas „Foto Vėros Šleivytės“. Albumo rengėjos ir sudarytojos Milda Dainovskytė, Ieva Burbaitė, Agnė Narušytė, Giedrė Zuozienė. Leidinyje gausu autoportretų, menininkei brangių žmonių fotografijų. Sklaidai albumą ir tarsi skaitai Veronikos Šleivytės biografiją, rodos, ir teksto nebereikia… viskas taip aišku… Fotografijos iškalbingos, jose menininkės emocijos, charakteris, charizma: vienur ji žaisminga ir nerūpestinga, kitur susimąsčiusi, su nerimu ir ilgesiu akyse, dar kitur labai teatrališka tiek ji pati, tiek jos vaizduojami subjektai. Tikriausiai ne veltui viena iš albumo autorių duodama interviu apie pasirodžiusį albumą sutiko su nuomone, kad Veroniką Šleivytę galima sulyginti su Frida Kahlo, viena garsiausių Meksikos dailininkių, tapiusių autoportretus . Šių menininkių charakteris, gyvenimo būdas, pasaulėjauta ir pasaulėžiūra turi labai daug panašumų. Juolab abi moterys yra gimusios panašiu laiku, tik skirtingose pasaulio pusėse.
Albumo pradžiai puikiai dera Laimos Kreivytės eilėraštis „Artumo aritmetika“. Ir nėra abejonių, kad knygos autorės ne veltui pasirinko šios poetės ir menotyrininkės, parodų kuratorės, feministės eiles. Tai labai iškalbingas tekstas, kurio naratyvas tarsi pati V.Šleivytė:
„ esu du viename
du minusai netampantys pliusu“
Menotyrininkė doc. Agnė Narušytė rašo: „žiūrinėju Veronikos Šleivytės fotografijų archyvą kaip jos gyvenimo filmą“. Negali nesutikti su šiuo teiginiu, nes albume visa ji – Vėra tokia, kokia buvo, kokia yra, kokią suprantame ar įsvaizduojame…
Reikėtų išskirti dar vieną puikų knygos autorių sumanymą – menininkės biografija, menotyrininkių straipsniai, dokumentinė medžiaga, mokslinės įžvalgos įdėta albumo pabaigoje. Kodėl tai žavi? Ogi skaitytojas, vartydamas albumo puslapį po puslapio, tyrinėdamas nuotraukas, lyg mozaiką susidėlioja V.Šleivytės biografiją, pamato jos gyvenimą, būdą, charakterį, o leidinio pabaigoje perskaito menininkės gyvenimo istoriją ir tarsi pasitikrina – ką mačiau, ką supratau, ką perskaičiau, o gal kas liko ten …
Užverti paskutinį albumo puslapį ir pagalvoji… gal tikrai mes turime lietuviškąją Fridą Kahlo…