Renginys „PRISIMINUS KUPIŠKIO KRAŠTO ŽYDŲ GELBĖTOJUS“

Kovo 14 d. paminėjome Lietuvos žydų gelbėtojų dieną. Ta proga Kupiškio rajone lankėsi Nepaprastoji ir įgaliotoji Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein, Izraelio ambasados kultūros projektų asistentė Virginija Bunevičiūtė, Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėja kultūros klausimais dr. Gabrielė Žaidytė, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos Strateginės komunikacijos skyriaus patarėja Vaiva Zemkauskaitė, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas, Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių anūkas Vidmantas Markevičius. Svečiams buvo sudaryta individuali programa.

Garbius svečius lydėjo Kupiškio rajono meras profesorius habilituotas daktaras Algirdas Raslanas, Kupiškio rajono vicemeras Valdas Šateika, Kupiškio rajono mero padėjėja Auksė Čepelė, Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkės Aušra Jonušytė ir Miglė Zakarauskaitė, Lietuvos katalikių moterų sąjungos Palėvenės katalikių moterų draugijos pirmininkė Aldona Ramanauskienė.

Pirmiausia apsilankyta Palėvenės kapinėse, kuriose buvo pagerbtas Pasaulio Tautų Teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių atminimas, uždegtos žvakelės ir padėtos gėlių puokštės. Anūkas Vidmantas Markevičius papasakojo Nepaprastajai ir įgaliotajai Izraelio valstybės ambasadorei Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein apie senelių ir tėvų rūpestį globojant slepiamus žydus, prisiminė ilgai lauktą ir šiltą savo tėvo susitikimą Izraelyje su išgelbėtuoju Šolomu Šerenzonu 1991 metų spalio mėnesį.

Kupiškio Povilo Matulinio progimnazijoje nepaprastoji ir įgaliotoji Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje buvo paruošusi klausimus apie Izraelio valstybę, o greičiausiai ir teisingiausiai atsakęs moksleivis gavo dovanų. Istorijos pamoką apie lietuvius žydų gelbėtojus matulioniečiams vedė Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas.

Tą dieną buvo apsilankyta Laisvamanių kapinėse prie Holokausto aukų paminklo, pasivaikščiota po nedidelę autentišką Sinagogos gatvelę.

Vėliau svečiai dalyvavo Kupiškio etnografijos muziejuje vykusioje konferencijoje „Prisiminus Kupiškio krašto žydų gelbėtojus“. Buvo pasidalinta mintimis apie žydų gelbėtojų žygdarbius, jų meilę bei atjautą persekiojamiems žmonėms. Perskaityti Aušros Jonušytės „Pasaulio tautų teisuolių Markevičių šeima“, dr. Aldonos Vasiliauskienės Kupiškio altarista – Feliksas Ereminas – Pasaulio tautų teisuolis“, Nijolės Puzelienė ir Jolantos Latvienės „Ir lietuviui, ir žydų visiems jis buvo žmogus. (Apie kupiškėną gydytoją Ipolitą Franckevičių), Auksės Jankevičienės „Kupiškėnų krašto istorijos pėdsakai – amžininkų lūpose“ pranešimai dar kartą paliudijo apie Mūsų krašto žmonių brolišką ir seserišką sielų vienybę. Renginio metu koncertavo Kupiškio meno mokyklos mokiniai.

Nuotraukų autorės: Miglė Zakarauskaitė ir Aldona Ramanauskienė.