Tautodailininkės Ilonos Mikulėnienės šiaudinių dirbinių paroda ,,Kai auksinis šiaudas prabyla“

Gimiau 1968 metais gegužės mėn. Esu kilusi iš Tiltagalių k., Panevėžio raj. Dabar gyvenu Valakų k., Kupiškio r. Su vyru Petru užauginome du sūnus, kurie jau gyvena savarankiškai. Nuo pat vaikystės mėgstu rankdarbius. Gal jau genuose buvo užprogramuota, nes matydavau, kaip mano močiutė audė, mezgė, nėrė. Aš taip pat mėgstu megzti, nerti, rišti verbas ir sodus. Austi deja neišmokau, bet norėčiau pabandyti.

Kai vaikai užaugo, atsirado daugiau laisvo laiko ir gal kažkas iš aukščiau man atsiuntė mintį surišti šiaudinį sodą. Man dar vaikystėje jie buvo labai gražūs. Tame kaime, kur augau, gyveno moteriškė, kuri vestuvėms rišdavo šiaudinius sodus. Vis kirbėjo noras pabandyti. Ir svajonė išsipildė – ta pati moteriškė, jau sulaukusi garbingo 90 metų amžiaus, pamokė, kaip surišt šiaudinį sodelį. Bet tuo viskas ir pasibaigė. Mokslai, darbas, šeima, vaikai… Po 25 metų į mano mintis vėl sugrįžo ,,surįšk šiaudinį sodą“. Kai pradėjau rišt, susidomėjo ir marti Rūta. Ir mes kartu pabandėme. Nuo to ir prasidėjo mano kūrybinis kelias.

Seniau sodus rišdavo Kalėdoms, Velykoms, vestuvėms ar kitomis progomis. Tai buvo daroma ne vien dėl puošybos. Tikėta, kad sodai namams dovanoja gausą, skalsą, sėkmę, darną, saugo nuo piktų jėgų. Džiaugiuosi, kad 100-mečio proga mano šiaudinis sodas išvyko į Vilnių. Prieš trejus  metus įstojau į Kupiškio tautodailininkų gretas. Dalyvauju parodose, vedu edukacinius užsiėmimus vaikams ir suaugusiems. Apsilankę šioje parodoje, pamatysite mano rištus šiaudinius sodus, žvaigždes, kalėdines dekoracijas, eglutės žaisliukus, snaiges.

Tautodailininkė Ilona Mikulėnienė

Paroda eksponuojama Uoginių amatų centre nuo 2021-12-07 iki 2022-01-31.