Fotografijos darbų paroda „Nes visos jos – moterys“

Vienas dalykas yra fotografuoti, norint parodyti, kaip žmogus atrodo, kitas dalykas – fotografuoti, ir parodyti, koks jis yra. – Paul Caponigro.

Vien fotoaparatas nepadaro žmogaus fotografu, kaip kad rašiklis nepadaro jo rašytoju. Geram fotografui svarbiausia išmokti mąstyti. – David Goldblat.

Sveiki, esu vardu Emilija, gyvenu Kupiškio rajone Girsteikių kaime. Gyventi čia man gera, nes aplink – gamta, kurios pasikeitimus galiu stebėti ir fiksuoti fotografijos priemonių pagalba.

Fotografuoju ne visą gyvenimą, tačiau apie 30 metų tai tikrai. Iš pradžių buvo mėgėjiška fotografija: juostiniai fotoaparatai turėjo griežtas galimybių ribas, kurios priklausė nuo kadrų skaičiaus juostelėje. Dabar fotografuoja beveik visi, nes telefonai turi fotokameras. Turiu pripažinti, kad telefonu galima padaryti tikrai gražių nuotraukų.

Gyvenimas ir sutikti žmonės atvedė mane į fotografiją, kuri papildė gyvenimą dar viena rimta veikla. Fotografavau, mokiausi ir tebesimokau fotografuoti. Esu dėkinga Remigijui Zolubui, Dailės akademijos lektoriui, įkūrusiam fotomokyklą ir
besidalijantį fotografijos meno paslaptimis su savo mokiniais. Su juo konsultavausi dėl parodai skirtų nuotraukų. Nuoširdžiai dėkoju jam už pastabas.

Kaip ir bet kuri kita meno rūšis, fotografija, arba kitaip – fotografijos mada kinta. Atsiranda naujos kartos fotoaparatai, vaizdų apdorojimo programos ir visa kita fotografų patogumui. Nekinta vienas dalykas – fotografuoja žmogus, į pagalbą pasitelkdamas jam prieinamas priemones, su savitu požiūriu į tai, ką fotografuoja. Apie parodą. Mintis apie ją kilo po publikacijos apie mane laikraštyje „Kupiškėnų mintys“. Pokalbio su Jurga Banioniene metu prasitariau, kad norėčiau fotografuoti paprastas moteris, nebūtinai tai turi būti žinomos asmenybės. Gavau pasiūlymą suorganizuoti tokių nuotraukų parodą. Supratau, kad tai – rimtas iššūkis, tačiau jį priėmiau. Kai kurios moterys, kurias kalbinau fotografuotis, mielai sutiko. Kai kurios tai irgi priėmė kaip iššūkį, bet ryžosi. Nefotografavau tų moterų, kurias fotografuoti norėjau, bet sutikimo negavau. Neįkalbinėjau. Yra kelios nuotraukos iš archyvo. Dažniausiai girdėta frazė: „Aš nefotogeniška, nuotraukose atrodau
negražiai“. Mano nuomone, grožis yra labai individualus dalykas. Man nėra negražių. Mano, kaip fotografės, užduotis – parodyti tą grožį, kuris slypi žmogaus viduje. Svarbiausia – iškelti jį iš vidaus. Esu dėkinga visoms mano nuotraukų herojėms. Visas jas laikau savo draugėmis.

Šioje parodoje eksponuojamos labai skirtingų moterų nuotraukos. Tos moterys skirtingos daugeliu dalykų: socialinė padėtis, pomėgiai, amžius, dar daug skirtumų rastume tarp jų. Kodėl jos visos čia, vienoje parodoje? – Nes visos jos – moterys.

Ačiū Jums, kad aplankėte parodą.
Nuoširdžiai Jūsų, Emilija Stankevičienė

Agnė, Linos ir Danielės mama: Auginti vaikus – didelė atsakomybė, bet jie suteikia džiaugsmo...
Eglė, Aduko mama: Surask kažką pozityvaus kiekvienoje dienoje.
Danutė, giedanti Alizavos bažnyčios chore: Duoną kepu, kai atvažiuoja vaikai.
Regina, kurianti grožį iš veltos vilnos: Žmonės - kaip muzikos instrumentai. Jų skambėjimas priklauso nuo to, kas prie jų prisiliečia.
Diana, nuolat kurianti optimistinius planus: Ir tai, kas negera, kažkada praeis...
Jurga, Unės mama: Unė – mano svajoklė...
Jurga, kupiškėnams kalbanti per mintis: Pačius svarbiausius savo gyvenimo žodžius mes ištariame tylėdami...
Unė, meno mokyklos mokinė: Galima matyti tik širdimi. Tai, kas svarbiausia, akimis nematoma.
Milda, kuri mėgsta pasivaikščioti prie geležinkelio: Vienas gražiausių dalykų gyvenime – žinoti, kad sugebi viską ir sugebėsi visada.
Emilija Stanislava iš Girsteikių. Pastebėjau ją, važiuodama pro šalį. Ji sėdėjo savo kieme ir skaitė. Taip ir nufotografavau (autorės komentaras)
Joana, kuri gali viską: Meilė – kaip skaičius: natūrali, iracionali ir labai svarbi.
Genovaitė, kuri tapo paveikslus: Patinka abstrakcijos: į jas žiūrėdama, randu vis kitokių vaizdų...
Milda, rūbų dizainerė: Moterie, mylėk save!
Gražina, giedanti Alizavos bažnyčios chore: Žmonės apie kitus dažnai žino daugiau, negu jie patys. Nepaisant kalbų, gyvenimą reikia gyventi.
Dalė Ona ir Danutė: Šitą beržą sodino Danutė, o draugės mes jau apie trisdešimt metų...
Dalė, fotografuojanti žmones: Laikais, kai visi dėvi kaukes, privilegija – pamatyti sielą.
Angelė, giedanti Alizavos bažnyčios chore: Gyvenimas mažytis, nereik savęs varžyti...
Karolina, nuosekliai siekianti tikslo: Kiekvienam – savas Atlantas, kurį privalai perplaukti, jei nori pasiekti tikslą.
Vilė, kuri savo gyvenimą mato tik kaime: Kuo labiau pažįstu žmones,tuo labiau myliu... gyvūnus.
Ida, mėgstanti šeimininkauti: Kas širdimi geras, tas ir prastu drabužiu kilnus...
Danutė, kurios siela gyvena knygų karalystėje: Bėdos sudega vilties ir pasitikėjimo savimi ugnyje.
Danutė, visokių rankdarbių kūrėja: Gerai, kad žmogus moka gražiai svajoti...
Daiva, gyvenanti muzikos pasaulyje: Jei vis atidėliosim, tai niekad ir nesulauksim tinkamo momento.
Genutė, kurios rankose atgyja molis: Labai myliu paukščius, todėl jais dažnai papuošiu savo kūrinius.
Neringa, kuri moko pasigaminti muilo : Tūkstančio mylių kelionė prasideda mažu žingsneliu.
Elzė ir Miglė: Mama yra karalienė, nes ji yra moteris, o moterys yra karalienės...
Daiva, kuri visada turi laiko: Gyvenimas yra tarsi amerikietiški kalneliai – pakilimai ir nuosmukiai. Todėl galime rinktis: šaukti ar mėgautis pasivažinėjimu...
Neringa, kurios gyvenimas pilnas veiklos: Geriausias dalykas gyvenime yra pats gyvenimas.